• ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE

  POMÁHAME ĽUĎOM
  S CHORÝM SRDCOM

  VIAC INFORMÁCIÍ

 • NA OCHORENIA SRDCA A CIEV
  UMIERA KAŽDÝ DRUHÝ SLOVÁK

  Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom
  z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko
  a Bulharsko. V roku 2012 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí.

  VIAC INFORMÁCIÍ

Aktuality

Dovolekové tipy pre ľudí s vysokým krvným tlakom

04. Augusta 2020

 

Chvíle oddychu si väčšina z nás plánuje niekoľko mesiacov dopredu. Niekedy sa však môže situácia otočiť a vytúžený odpočinok nedopadne tak, ako ste si vysnívali. Ak teda netúžite potom, aby vás v čase dovolenky prekvapil aj vysoký krvný tlak, je dobré vyhnúť sa niektorým nástrahám.

Na svoje srdce rozhodne myslite už pri balení kufrov. Pre pocit istoty si do batožiny pokojne pribaľte tlakomer a samozrejme nezabudnite na predpísané lieky!

Na pláži a pri bazéne

Vysoké teplotné rozdiely sú prirodzenou záťažou i pre zdravého človeka. Ak však máte problémy so srdcom, mali by ste si dávať  pozor na celodenné slnenie na lehátku pri bazéne alebo na pláži. Tu platí  povestné pravidlo - menej je niekedy viac.

Netreba zabúdať ani na to, že ak ste strávili niekoľko hodín na priamom slnku a následne ste skočili do studenej vody, môže to byť pre choré srdce obrovská záťaž. Niekedy aj so skutočne dramatickými následkami. Zvlášť ak sa ku vášmu stavu pripíše alkohol, nočný život letoviska a únava.

Turistika

Hovoriť o tom, že turistika je zdravá vôbec netreba. Jej pozitívum je, že pomáha znížiť vysoký krvný tlak, znižuje hladinu cukru v krvi, povzbudzuje srdcovú činnosť a napomáha pri trávení. Vedeli ste, že ak zdoláte hladinu 1000 m.n.m., dostanete sa do výšky, kde sa už nestretnete s prachom ani dymom z okolitých miest? A to je len jeden z dôvodov vybrať sa na lesné chodníky. A jeden zo spôsobov, ako sa udržať v kondícii.

Srdce, tlak a lietanie

Striktné pravidlá pri tejto téme neexistujú. Všetko závisí od vášho súčasného stavu. Ak máte krvný tlak pod kontrolou a pravidelne užívate lieky, riziko sa priamou úmerou znižuje. No ak trpíte na kolísavý tlak, často vám bez príčiny vyskakuje, mali by ste si vybrať liek na upokojenie, ktorý eliminuje stres a nebude mať negatívny dopad na vaše srdce. Nezabudnite na veľmi dôležitú vec, pri cestovaní lietadlom, majte pri sebe lieky, ktoré vám predpísal lekár. Jednoducho povedané - tabletky patria do kabelky alebo do príručnej batožiny. Lietanie sa neodporúča ľuďom s pretrvávajúcimi  ťažkosťami a ohrození sú i tí, ktorých srdce pracuje veľmi slabo. Vzniknutý tlak by pre nich mohol predstavovať priveľkú záťaž. Ľudia po infarkte by sa leteckej doprave mali vyhýbať najbližšie štyri týždne, ak to lekár schváli a budú v poriadku, môžu lietať na dovolenky ďalej.

Tlačové správy
15
SEP
2019
Spoločne vybehnime-vykročme za zdravším srdcom už 20.9.2019 pri OC Eurovea.
12
SEP
2019
Odborné edukácie, názorné ukážky a pohybové aktivity. Toto všetko a omnoho viac prinesie ďalší...
03
OKT
2017
Bratislavu a Košice spojí v piatok a sobotu Beh zdravia s podtitulom Vykročte alebo vybehnite...
Ďalšie tlačové správy
Zatvoriť