• ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE

  POMÁHAME ĽUĎOM
  S CHORÝM SRDCOM

  VIAC INFORMÁCIÍ

 • NA OCHORENIA SRDCA A CIEV
  UMIERA KAŽDÝ DRUHÝ SLOVÁK

  Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom
  z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko
  a Bulharsko. V roku 2012 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí.

  VIAC INFORMÁCIÍ

Aktuality

Výber domáceho tlakomeru

14. Októbra 2020

Výber domáceho tlakomeru

Väčšina zdravotníkov odporúča automatický bicepsový tlakomer (na nadlaktie). Tlakomery na zápästie  sú už menej populárne, pretože pri veku nad 60 rokov, v 5% populácie môžu poskytovať aj menej spoľahlivé údaje kvôli možným tvrdším cievam na zápästí.

Vyberte si tlakomer, ktorý bol klinicky overený. Ak si nie ste istý, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika, alebo odborníka v zdravotníckych potrebách. Určite radi poradia, ako si zaobstarať kvalitný prístroj.

Zamerajte sa na históriu a dobré meno výrobcu, dostupnosť slovenského autorizovaného servisu a náhradných dielov, inovatívne funkcie pre zlepšenie presnosti merania, univerzálny rozmer manžety a jednoduchosť zobrazených výsledkov a ich evidencia v pamäti prístroja, alebo v mobilnej aplikácii.
Pri výbere tlakomeru pre seniorov, tehotnú ženu alebo dieťa sa uistite, či je validovaný pre tieto podmienky.

Pri kúpe sa uistite, že manžeta je vhodná pre váš obvod paže - zmerajte si stredný obvod bicepsu a vyberte tlakomer, ktorý je dodávaný s manžetou správnej veľkosti.

Po zakúpení si tlakomer prineste na najbližšiu návštevu svojho lekára.

Nechajte svojho lekára skontrolovať, či ho používate správne a či dosahuje rovnaké výsledky ako ambulantný prístroj. Naplánujte si, že svoj tlakomer prinesiete raz ročne, aby ste sa ubezpečili, že údaje sú presné.

Domáce sledovanie krvného tlaku môže byť užitočné najmä pre:

-          kohokoľvek s diagnostikovaným vysokým krvným tlakom

-          jednotlivci, ktorí začínajú liečbu vysokého krvného tlaku, aby zabezpečili jej účinnosť.

-          ľudia vyžadujúci dôkladnejšie sledovanie, najmä jedinci s rizikovými faktormi vysokého krvného tlaku   alebo so stavmi spojenými s vysokým krvným tlakom.

-          tehotné ženy, ktoré majú tehotenstvom vyvolanú hypertenziu

Domáci tlakomer by si mali obstarať aj ľudia, ktorí majú vysoké hodnoty iba v ordinácii lekára (hypertenzia „bieleho plášťa“) a tiež tí, ktorí majú vysoké hodnoty iba doma, ale nie v ordinácii lekára („maskovaná“ hypertenzia).

Dôležité je vedieť, že ľudia s fibriláciou predsiení alebo inými arytmiami si dnes môžu byť istí správnym meraním, keďže súčasné prístroje disponujú funkciami detekcie rizika arytmií, alebo aj fibrilácie predsiení srdca –  funkciou AFib.

 

Krvný tlak ľavá ruka vs. pravá ruka

Vykonalo sa niekoľko štúdií s cieľom zistiť, čo je normálna variácia medzi pravou a ľavou rukou. Všeobecne sa akýkoľvek rozdiel 10 mm Hg alebo menej považuje za normálny a nie je dôvodom na obavy.

 

Prečo si viesť denník o krvnom tlaku?

Jedno meranie krvného tlaku je ako snímka. Poskytuje iba informácie o tom, aký je váš krvný tlak v danom okamihu. Záznam nameraných hodnôt v priebehu času poskytuje „časozberný“ obraz vášho krvného tlaku, ktorý vám môže pomôcť nadviazať partnerstvo s lekárom,  aby ste sa uistili, že vaša liečba na zníženie vysokého krvného tlaku funguje. Výborným pomocníkom sú dnes aj služby mobilných aplikácií, ktoré jednoducho komunikujú s tlakomerom a zobrazujú grafické a priemerné hodnoty za akékoľvek obdobie a poskytujú aj jednoduché denníky životných udalostí, ktoré majú vplyv na hodnoty krvného tlaku.

Tlačové správy
15
SEP
2019
Spoločne vybehnime-vykročme za zdravším srdcom už 20.9.2019 pri OC Eurovea.
12
SEP
2019
Odborné edukácie, názorné ukážky a pohybové aktivity. Toto všetko a omnoho viac prinesie ďalší...
03
OKT
2017
Bratislavu a Košice spojí v piatok a sobotu Beh zdravia s podtitulom Vykročte alebo vybehnite...
Ďalšie tlačové správy
Zatvoriť