Výkyvy počasia a vysoký krvný tlak

26. novembra 2020

Počasie nás vie často prekvapiť, najmä ak predpovede ohlasujú prudké tlakové zmeny a s nimi spojené rizikové stupne. Mnohým ľuďom sa v tom čase začnú pripomínať staré zranenia, iní sú podráždení, menej vnímaví či sústredení. 

Meteosenzitivitou, čiže nejakou formou citlivosti na počasie, trpí čoraz viac ľudí.

Zdravotníci vedia, že v niektorých dňoch sú pohotovostné ambulancie len prázdne a inokedy sa zase plnia. Pribúdajú úrazy, autohavárie, pomáhať treba hypertonikom, astmatikom i ľuďom so psychickými poruchami.

Mnohí sa pýtajú samých seba, či je vnímavosť na počasie sugesciou, precitlivenosťou alebo chorobou?

Zmena atmosférického tlaku ovplyvňuje aj aktuálny tlak u každého jedného človeka. Ťažkosti vznikajú, keď atmosférický tlak a krvný tlak v krátkom čase veľmi kolíšu. Napríklad pri skokovom ochladení, pri daždi či snežení niektorí ľudia s vyšším krvným tlakom pociťujú únavu, bolesti hlavy, trpia nespavosťou či sú podráždení.

noaa-QRBe3Ithczs-unsplash

Napríklad v teplejších oblastiach majú ľudia všeobecne nižší krvný tlak a v takých krajinách je aj menej infarktov ako v severnejších krajinách. Chladom sa krvný tlak zvyšuje a tým aj výskyt ischemických ochorení. Chlad a vietor často vedú k výraznému zužovaniu ciev alebo až ku kŕču ciev (vazospazmus), čo pri prechode do studeného počasia, môže mať za následok vzostup krvného tlaku s následným nedokrvením srdcových ciev. Pacienti vtedy pociťujú tlakovú bolesť na hrudníku vyvolanú ischémiou srdcového svalu. Chlad, vietor a menej svetla súvisia aj s pocitmi úzkosti a poruchami psychiky.

Na zmeny počasia sú senzibilní aj ľudia v období rekonvalescencie po chorobe, priveľmi vyťažení, ale i tí, ktorí žijú pod stálym psychickým tlakom.

Primeraný stres je pre človeka stimulujúci, potrebný pre život. Ale dlhodobý nadmerný stres môže organizmus nezvratne poškodiť. Človek potom horšie spí, má zrýchlený pulz, zvýšený krvný tlak, rýchlejšie sa unaví a oslabuje sa jeho imunita. Ohrození sú najmä seniori. Z mladších ročníkov na zmeny počasia najčastejšie citlivo reagujú fajčiari, ľudia s nadváhou a obezitou, či so zvýšenými hladinami krvných tukov a cukru.

Výkyvy počasia môžu zvýrazňovať už pretrvávajúce zdravotné ťažkosti. U ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami zima a chlad vedú k zúženiu srdcových i hlavných ciev, čo zvyčajne znamená vzostup krvného tlaku s pridruženými bolesťami hlavy, búšením srdca, dýchavičnosťou, zníženou koncentráciou a pocitom podráždenosti. Ľudia, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak, by si pri zmene atmosférického tlaku mali vždy, najmä ráno, odmerať tlak a nezabúdať užiť svoje lieky.

Každý by mal poznať svoj krvný tlak, cholesterol a cukor v krvi a mať ich pod kontrolou. Ak človeka  začne bolieť hlava, je to signál, že sa asi zvýšil krvný tlak. Poučený pacient vie, ako má postupovať, má   užiť odporučené lieky a ostať v pokojnom režime.

Lieky na senzibilitu na počasie nemáme, ale preventívne prehliadky áno. Tie môže absolvovať každý raz za dva roky zadarmo. Preto je dobré ich absolvovať, pri nich  lekár skontroluje nielen krvný tlak a hladinu cholesterolu, ale aj ostatné rizikové faktory. Pomôcť môžu pravidelné otužovanie a športové aktivity, ktoré telo zbavia prehnanej citlivosti na biometeorologické záťaže.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť