Na Silvestra to s alkoholom nepreháňajte, srdce ním určite nepotešíte

30. decembra 2020

Oslava konca starého roka a príchodu nového je spojená nielen s ohňostrojmi, zábavou a stretnutiami s priateľmi, ale aj s nadmerným požívaním alkoholických nápojov. 

Silvestrovská noc sa dá príjemne prežiť aj bez väčšej konzumácie alkoholu. Dospelým sa odporúča piť symbolicky, maximálne dve deci vína či poldeci tvrdého alkoholu. Naopak alkoholické nápoje by mali úplne vylúčiť pacienti s vysokým krvným tlakom a tí, ktorí boli kedysi od neho závislí. Ak sa ktokoľvek predsa len rozhodne piť trochu viac, mal by jesť po celý čas, pretože sa tým spomalí vstrebávanie alkoholu a zmiernia sa možné prejavy opitosti. Neblahé následky alkoholu dokáže zmierniť oddych, dostatok spánku a tekutín, približne jeden až dva litre vody. Jeho skoršiemu odbúraniu dopomôže aj vitamín C.

Väčšina lekárov  sa na základe štúdií zhoduje, že čím menej budete piť alkohol, tým nižší bude váš krvný tlak. Ak trpíte vysokým tlakom, obmedzte príjem alkoholu, pretože ak naraz vypijete väčšie množstvo alkoholu, riskujete závažné komplikácie, ako sú cievna mozgová príhoda či poškodenie srdcového svalu. Ak nechcete alkohol úplne vylúčiť, vyhnite sa aspoň alkoholu tvrdému a vymeňte ho za primerané množstvo kvalitného červeného vína.

wine-3219845_1920

Ľudia s vysokým krvným tlakom by nemali pri konzumácii alkoholických nápojov zabúdať, že pravidelne užívajú predpísané lieky. Kombinácia liekov a alkoholu môže byť v mnohých prípadoch nebezpečná. Vylúčiť by ho mali najmä pacienti s vysokým krvným tlakom, ktorí zároveň užívajú psychofarmaká, ako sú antidepresíva, či lieky na spanie. Pozor by si naň mali dať aj iní chronickí pacienti, pravidelne užívajúci lieky, či už ide o cukrovkárov, alergikov, alebo už spomínaných pacientov s hypertenziou.

Kombinácia alkoholu s liekmi spôsobuje rôzne príznaky, ako sú  nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, ospalosť, závrate, zmeny krvného tlaku, netypické správanie či stratu koordinácie. Veľakrát alkohol ani nemusí  negatívne reagovať s užívanými liekmi, ale môže priamo ovplyvniť zdravotný stav pacienta, a tým zvýšiť riziko vzniku ďalších zdravotných komplikácií, prípadne vyvolať akútne stavy.

Lieky na vysoký krvný tlak či srdce znižujú krvný tlak, alkohol však dokáže zvýšiť účinok týchto liekov, preto sa môže stať, že človek môže mať po pár pohárikoch naviac pocity slabosti a závrate. Preto ak užívate lieky, alkohol počas silvestrovskej noci radšej vynechajte. Kombinácia alkoholu a liekov je skutočne nevhodná, pretože hrozí vznik nežiaducich interakcií. Účinok každej tabletky sa môže dočasne zvýšiť alebo znížiť, dokonca dlhodobé spoločné užívanie liekov a pitie alkoholu môže viesť k zhoršeniu celkového zdravotného stavu.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť