Neustále sledovanie krvného tlaku vám škodí viac, ako si myslíte

17. februára 2021

Nijaké ochorenie by sme nemali podceňovať, naopak, ku každému pristupovať maximálne zodpovedne. Platí to aj pri problémoch s krvným tlakom, ktorý nám občas lieta hore a dole ako na húsenkovej dráhe. Sú však situácie, kedy to so starostlivosťou doslova preháňame. Vedeli ste, že pričasté kontrolovanie si tlaku a prílišné upínanie sa na čísla na tlakomere nie je pre naše zdravie ideálne?

 high-angle-covid-recovery-center-female-doctor-checking-elder-patient-s-blood-pressure

Keď sa objavili prvé vážnejšie zdravotné problémy, mala Katarína 58 rokov. Roky manuálnej práce v krajčírskej dielni zanechali na jej chrbtici následky, no čoraz častejšie sa k bolestiam chrbta pridávala aj slabosť, závraty, tiež nezvyčajná ťažoba na hrudi a silné búšenie srdca. Situácia sa vyhrotila až natoľko, že pani Katarína po návrate z práce domov viackrát skolabovala a nevyhla sa tak viacdňovej hospitalizácii na internom oddelení. Až po nastavení vhodnej liečby jej kardiovaskulárneho problému sa mohla ísť zotavovať do domácej liečby.


Často sa však v takýchto prípadoch očakávaná úľava nedostaví, niektorí pacienti totiž môžu pociťovať až panický strach z toho, že sa nepríjemná skúsenosť zopakuje a oni to doma nezvládnu. Najmä, ak žijú v domácnosti sami a ani nablízku nemajú niekoho, kto by im včas privolal záchranku. To bol aj prípad pani Kataríny. Napriek tomu, že príčina jej problému bola známa a liečba bola veľmi dobre nastavená a fungovala, zatvorila sa vo svojej domácnosti a časté kontrolovanie tlaku sa stalo hlavnou náplňou jej dní. Našťastie, rodina a spoločnosť priateľov jej postupne pomohli zbaviť sa tohto strachu. Tento problém však nie je v našej spoločnosti zriedkavý, dotýka sa mnohých ľudí a dôležité je včas si ho uvedomiť.

 

Tlakomer ako sluha, ale nie pán

Ak patríte do skupiny ´kardiakov´, musíte sa zmieriť s tým, že tlakomer sa stane bežnou výbavou vašej domácnosti. Kým niekomu stačí skontrolovať tlak raz za čas, niekto iný môže dostať odporúčanie merať si tlak viackrát denne a podľa toho si prispôsobovať dávku naordinovaných liekov.

 

Nie je však v poriadku, ak zostanete prikovaní na lôžku a panikárite pri každom zakolísaní tlaku, upínate sa na čísla tlakomeru viac ako je potrebné a nazeráte na život okolo seba len z perspektívy vlastnej izby.

 

Odkazom dnešného blogu by teda pre vás malo byť:

  • Je normálne, že váš krvný tlak počas dňa kolíše. Človek nie je stroj fungujúci v jednom monotónnom režime. Ak máte v jeden deň tlak napríklad 95/70 a o hodinu si nameria 140/90 mmHg, môže to byť úplne normálne denné kolísanie tlaku závislé na meniacej sa psychickej a fyzickej záťaži danej osoby. Hodnoty na tlakomeri a náš stav ovplyvňuje aj taká bežná vec ako je príjem soli, pitie kávy, zavodnenie či mnohé iné momentálne faktory.
  • Meranie vždy vykonávajte v rovnakú dennú dobu. Pretože človek má počas každého dňa niekoľko stoviek, ba dokonca tisíc rôznych hodnôt krvného tlaku.
  • Neustále, až príliš časté meranie tlaku nemá žiadnu výpovednú hodnotu.
  • Len pravidelné meranie vykonávané dlhšiu dobu a v rovnakom čase poskytuje zmysluplné vyhodnotenie hodnôt vášho krvného tlaku.

 

Ostávajte v pohode a najmä v zdraví.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť