Ovplyvňuje zmena počasia naše zdravie? Meteosenzitivita je jav, ktorý nám môže spôsobiť až infarkt

5. decembra 2022

Meteosenzitivita  nie je choroba modernej doby

Už Hippokrates spomínal meteorologickú závislosť vo svojich spisoch okolo roku 400 pred Kristom. Starí Germáni si všimli, že vo veľmi chladnom počasí ľudia v nadmernej miere trpia bolesťami kĺbov túto bolesť nazvali ochorenie z počasia. Tibetskí lekári zasa verili, že akékoľvek ochorenie v nejakej miere súvisí s meteorologickými podmienkami. V neskorších dobách vedci predpokladali, že  aj zmena stavu vetra môže ovplyvniť pohodu človeka a neustále striedanie teplých a studených atmosférických frontov označovali za hlavnú príčinu problémov.

Sledovanie vplyvu počasia na ľudský organizmus sa začalo skúmať na začiatku 60 - tych rokov minulého storočia, kedy sa spojili nemeckí lekári s meteorológmi. Vzniklo tak aj meteorologické číslo, ktoré charakterizuje vplyv počasia na človeka. Dnes rozlišujeme 5 rizikových stupňov , ktoré vyjadrujú intenzitu pôsobenia počasia na meteosenzitívnych ľudí. 

Prečo reagujeme na zmeny počasia?

Ľudské telo funguje tak, aby bolo schopné reagovať na akékoľvek zmeny poveternsotných podmienok. A žiadna zmena počasia nezostane bez povšimnutia nášho tela. Dôvodom sú naše nervové receptory, ktoré podobne ako antény, zachytávajú zmeny počasia. Výsledkom je, že pod určitými signálmi nervových buniek sa celý organizmus prispôsobí, a v tomto prípade sa orgány dočasne prepnú do činnosti v stave stresu. Sú teda v pohotovosti a najviac oslabené systémy začnú zlyhávať.

U niektorých ľudí reaguje srdcovo cievny systém, u iného nervový a ďalší sa sťažujú na tráviace problémy. A prečo niektorí ľudia reagujú bolestivo na zmeny počasia a iní si ich takmer nevšimnú? Je za tým schopnosť tela prispôsobiť sa prírodným javom. Ak v našom tele fungujú adaptačné mechanizmy správne, človek reaguje na zmeny počasia tzv. za oknom. V opačnom prípade hovoríme o meteorologickej závislosti na meteosenzitivite. 

Ženy sú citlivejšie na zmeny počasia

Na zmeny počasia je senzitívna približne obyvateľstva, niektoré zdroje hovoria až o 70 % ľudí. Najväčšiu skupinu meteosenzitívnych ľudí tvoria ženy. Ženský organizmus je totiž kvôli hladine hormónov a ich kolísaniu, vystavený zvýšenému zaťaženiu, a je náchylnejší aj na tzv. klimatický stres. Ženy sú aj tie, ktoré majú častejšie nízky tlak a ten zvyšuje reakciu na zmeny počasia. Do kategórie ľudí ktorých trápi meteosenzitivita, patria aj starší ľudia, tehotné ženy, astmatici, reumatici a ľudia s oslabenou imunitou. Z psychologického hľadiska upadajú do "smútku a depresívnych stavov" najmä melancholici.

Tlakové zmeny v počasí výrazne vplývajú na krvný tlak

Pri kolísaní atmosférického tlaku telo vyvolá patologickú reakciu. Ide napríklad o zhoršenie chronického ochorenia, srdvovo - cievnych ochorení, problémov so žalúdkom a pľúcami. Tieto problémy môžu nastať ešte pred samotnou zmenou počasia, ako nejaká poplachová reakcia. Medzi ochorenia, ktoré sú vo veľkej miere citlivé na zmeny počasia, patria kardiovaskulárne ochorenia. Preto sú aj v skupine tzv.  meteotropných ochorení. A logicky sú teda na výkyvy počasia najviac citliví ľudia so srdcovo - cievnymi ochoreniami. Zmeny počasia totiž sprevádzajú prudké zmeny týkajúce sa tlaku vzduchu. Ten zasa vplýva na zmenu krvného tlaku, čo môže zapríčiniť prudkú reakciu v podobe búšenia srdca, dýchavičnosti  a v horšom prípade kolapsu, mozgovej mŕtvice alebo infarktu myokardu.  

Úplne najhoršie sú prudké zmeny počasia. K najnebezpečnejším situáciám patria napríklad postup frontálneho rozhrania, kedy sa skokom mení počasie, počas dlhotrvajúcich horúčav, počas dusného počasia , pred prudkým ochladením alebo pred búrkou , či príchodom tzv. fénu (suchý horský vietor).

 Ako môžeme zmierňovať príznaky?
K základným odporúčaniam patrí návšteva lekára, ktorý vám možno upraví liečbu. Určite ho navštívte najmä pri opakovaných ťažkostiach. V každom prípade si pravidelne merajte svoj krvný tlak. Toto odporúčanie je o to dôležitejšie, ak trpíte hypertenziou, alebo aj vtedy, ak máte k vysokému krvnému tlaku genetickú predispozíciu. Vysoký krvný tlak nebolí a bolesť hlavy pri zmene počasia nemusí byť vážnou hrozbou  a zároveň môže byť indikátorom hypertenzie. 

Možno by stačilo málo

Na celom svete, aj u nás, zomiera najviac ľudí na kardiovaskulárne ochorenia. Je veľmi pravdepodobné, že ste poznali niekoho takého aj vo vašom okolí. A pritom by možno stačilo málo. Pravidelne si merať svoj krvný tlak a jeho zvýšené hodnoty konzultovať s lekárom. Ak ste zdravý a nemáte dedičnú predispozíciu, možno si stačí zmerať tlak raz alebo dvakrát do roka. A začnite tým od približne 30 plus veku, pretože tvrdenie, že hypertenzia sa týka len starších ľudí, neplatí. Možno vás nato, že niečo nie je v poriadku, upozornia aj náhle zmeny počasia. Vďaka  Tlakomeru Omron M7 Intelli IT si zmeriate tlak v pohodlí domova a tiež vás dokáže upozorniť na riziko fibrilácie predsiení srdca - atriálnej fibrilácie. Upozorní vás aj na detekciu nepravidelných pulzov, či na nebezpečnú rannú hypertenziu. Prístroj spolupracuje s aplikáciou Omron Connect, ktorá vám umožňuje sledovať a zdieľať vaše zdravotné údaje. Môžete ho kúpiť aj rodičom a pri každej návštev si zmerať svoj krvný tlak.

Výborné aj ako darček 

Zdroj foto: pixabay a Omron

 

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť