Čo má robiť pacient s kardiovaskulárnym ochorením počas epidémie koronavírusu?

23. marca 2020

Čo má robiť pacient s kardiovaskulárnym ochorením počas epidémie koronavírusu?

COVID-19 sa prejavuje horúčkou, kašľom, dýchavicou, zápalom pľúc a v prípade komplikácií sa môže skončiť úmrtím pacienta.

Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou cestou a jeho inkubačný čas je 2 - 14 dní. 80 % prípadov prebehne ako ľahšia viróza s kašľom, s vyšším vekom stúpa riziko úmrtia. Najrizikovejší sú pacienti nad 80 rokov, u ktorých je smrtnosť (pomer úmrtí na ochorenie k potvrdeným ochoreniam) takmer 20 %[1].

Úmrtia na COVID-19 sú najčastejšie práve u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. Kým pacient bez pridruženej choroby má riziko úmrtia na COVID-19 na úrovni 0,9 %, u pacientov s chronickým ochorením dýchacích ciest je toto riziko približne 8,0 % a u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením je riziko úmrtia takmer 14 %.

Ako by ste sa teda mali správať v tomto čase ako pacient s kardiovaskulárnym ochorením?

  • Nepanikárte. COVID-19 je respiračné ochorenie podobné svojím priebehom chrípke. Ku dňu písania tohto statusu zabila chrípka len v tomto roku približne 20x viac pacientov ako  koronavírus od svojho objavenia v novembri 2019. Na druhej strane, ide o nový vírus s doposiaľ nie úplne objasnenou biológiou a správaním, takže opatrnosť je namieste. Ako sa vraví, radšej sa trochu báť, ako sa veľmi zľaknúť.
  • Ak ste Vy alebo niekto, s kým ste v úzkom kontakte, neprišli do styku s osobou s COVID-19 alebo s osobou, ktorá sa pohybovala na rizikových miestach nákazy, nemusíte sa báť. Aj v prípade kašľa či horúčky pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou „iba“ o bežnú nádchu, chrípku či iné respiračné ochorenia, ktoré sú na 90 % vírusového pôvodu. Samozrejme, u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením môžu byť aj tieto ochorenia potenciálne nebezpečné, preto ak nezaberajú bežné symptomatické lieky (antipyretiká, antiflogistiká, polyvitaminózna liečba), kontaktujte svojho praktického lekára.
  • Zaveďte v rozumnej miere samokontrolu svojho zdravotného stavu. Merajte si pravidelne krvný tlak, hodnoty pulzu, telesnú hmotnosť, ak máte cukrovku, tak aj glykémiu, a pridajte k tomu pravidelné kontroly telesnej teploty.
  • Dodržiavajte všeobecné odporúčania, ktoré nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR (http://www.uvzsr.sk).
  • Vyhýbajte sa návštevám nemocníc. Nemocnica je potenciálne nebezpečné miesto. Ak potrebujete iba predpísať lieky, kontaktujte svojho lekára telefonicky. V súčasnosti je možné lieky predpísať aj elektronicky a môžete si ich vyzdvihnúť v ktorejkoľvek lekárni.
  • I keď sa odporúča „ostať doma“, ak nemáte nariadenú povinnú karanténu, choďte do prírody, tam, kde nie je veľa ľudí. Choďte sa prejsť, zabehať, nordic walking, hocičo, čo Vám pomôže po fyzickej i psychickej stránke. Ale ešte raz – choďte sami, prípadne s minimálnym sprievodom. Ak ste z mesta alebo z väčšej obce, radšej sa odvezte autom ďalej do lesa.
  • Častejšie si umývajte ruky a ak sa Vám ešte podarilo zohnať dezinfekčný gél, gratulujem, začnite ho používať.
  • Ak sa Váš stav rapídne zhorší, je potrebné kontaktovať rýchlu záchrannú pomoc. Ideálne je však takýmto stavom predchádzať.
  • Pacientom s chronickým srdcovým zlyhávaním odporúčame denne kontrolovať telesnú hmotnosť. Pri jej náhlom vzostupe v priebehu niekoľkých dní je potrebné navýšiť dávku diuretík, ak napriek tomu dochádza k progresívnemu zvyšovaniu hmotnosti, kontaktujte svojho kardiológa, najprv telefonicky. Pri rozvoji dýchavice si zároveň pravidelne merajte telesnú teplotu.
  • Pacienti s hypertenziou by si mali pravidelne merať tlak. Pri jeho opakovaných výstupoch je možné po dohovore s ošetrujúcim lekárom navýšiť dávky liekov proti vysokému tlaku, zároveň dbať na nefarmakologické postupy (nesoliť, dostatok niektorých minerálov a pod.).
  • Niektoré príznaky COVID-19 sa podobajú zhoršeniu kardiovaskulárneho ochorenia (dýchavica, únava). Ak ste neboli v úzkom kontakte s osobou, ktorá by mohla byť infikovaná novým koronavírusom, alebo Vy sami ste neboli v zahraničí (a najmä v krajinách s vysokým výskytom COVID-19), bude to skôr zhoršenie srdcového ochorenia. Ak ste v takomto kontakte boli a pridruží sa aj zvýšená teplota alebo horúčka, kontaktuje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva (zoznamy nájdete tu: http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=section&id=6&Itemid=58) a riaďte sa ďalšími pokynmi.
  • Neklesajte na duchu. Dostatočný príjem vitamínov, stopových prvkov, dostatočný pohyb, dostatočný spánok a dodržiavanie všeobecných epidemiologických opatrení zníži riziko nákazy koronavírusom (ale aj ostatnými respiračnými vírusmi) na minimum. Ak sa potrebujete telefonicky informovať o novom koronavíruse, zoznam infoliniek nájdete tu: (https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-hygienici-posilnuju-infolinky, celoslovenská linka: 02/32 32 38 38.
  • Stránky s informáciami:

 

MUDr. Marek Pytliak, PhD.

Hlavný lekár siete nemocníc Svet zdravia v odbore interná medicína

[1] https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/

Galéria

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť