Návod na ušitie rúška aj pre začiatočníkov

15. mája 2020

Ochranné rúška na tvár sa pre pandémiu koronavírusu stali súčasťou našich životov. Keďže ochorenie môžu šíriť aj ľudia bez príznakov, viaceré štáty vrátane Slovenska odporučili povinné zakrývanie nosa a úst. Rúško môže zabrániť šíreniu kvapôčok obsahujúcich vírus. Zdravotníckych rúšok je však nedostatok, navyše sú jednorazové a mali by sme ich vyhodiť už po dvoch hodinách používania.

Textilné rúška sa však dajú prať. Pravidelnou a správnou dezinfekciou ich môžeme nosiť znovu a znovu je však dobré mať ich v zásobe viac. Po každom použití by sme mali rúška dezinfikovať a to buď prežehlením na najvyššom stupni z oboch strán, prepraním bez iného oblečenia a textilu, sterilizáciou a to nastriekaním alkoholového prípravku z oboch strán rúška alebo vyvarením v horúcej až vriacej vode.

Na ušitie rúška potrebujeme v prvom rade látku, najlepšie zo 100% bavlny, ktorú budeme môcť vyvárať či žehliť kvôli dezinfekcii. Šnúrky si môžeme ušiť zo zvyšnej látky. Rúško je možné ušiť na šijacom stroji, ale dá sa to zvládnuť aj ručne.

 

Postup je nasledovný:

  • Nastrihajte si obdĺžniky látky s rozmermi 20x20 cm.
  • Spodný a vrchný okraj látky zložte a prešite, aby sa rúško pri používaní nepáralo.
  • Na 3 až 4 miestach urobte horizontálne sklady. Našpendlite ich a rúško na oboch okrajoch prešite, aby sa sklady zafixovali.
  • Krátke okraje rúška opäť zahnite smerom dovnútra a prešite. Prišite šnúrky do všetkých 4 rohov; dĺžka by mala byť cca 40 cm.

Galéria

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť