Koronavírus a srdcové ochorenie - ako sa navzájom ovplyvňujú?

15. júna 2020

I keď je v našich končinách koronavírus pomaly na ústupe, stále by sme mali byť ostražití, nepodceňovať hygienické odporúčania a dodržiavať všetky odporúčania odborníkov. Platí, že vyšší vek a prítomnosť napríklad srdcových ochorení sú rizikovými faktormi v súvislosti s COVID-19.

Dodnes neexistuje žiaden dôkaz, že vírus spôsobujúci COVID-19 priamo infikuje srdce. Vírus napáda dýchací systém, čo znamená, že infikovaním pľúc klesá hladina kyslíka v krvi. Zápalové účinky samotného vírusu spôsobujú zase pokles krvného tlaku. V takom prípade musí srdce byť rýchlejšie, aby dodalo kyslík všetkým orgánom.

Vedci v súčasnosti skúmajú prepojenie chronických ochorení a vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19. U ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami však existuje väčšia pravdepodobnosť nákazy či horší priebeh ochorenia, keďže títo pacienti sú náchylnejší na akékoľvek iné respiračné ochorenia, napríklad chrípku.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť