Ako zvládnuť leto v seniorskom veku s vysokým krvným tlakom?

11. augusta 2020

Seniori s chorobami kardiovaskulárneho systému by mali byť viac opatrní, a to najmä v letných horúčavách. Počas tropických teplôt a výkyvov počasia im hrozí zlyhanie srdca a kolapsové stavy. Dokážu však toto riziko znížiť, ak si osvoja niekoľko odporúčaní.

Mladý človek sa dokáže so zmenou klimatických podmienok vyrovnať ľahšie ako starší človek. Pre seniora to môže byť problematickejšie, lebo s rastúcim vekom sa znižuje dispozícia primerane regulovať telesnú teplotu. Človek v snahe udržať si telesnú teplotu v norme odpovedá na horúčavy roztiahnutím periférnych ciev. Srdce potom vynakladá veľké úsilie na udržanie normálneho krvného tlaku, čo ho extrémne zaťažuje. Pri senioroch dochádza počas tohto obdobia k nedostatočnej výžive stravou a nízkemu príjmu tekutín.

Práve táto skupina ľudí znáša najhoršie negatívne dopady horúčav a dehydratácie. Netýka sa to len tých, ktorí chodia von, ale skôr seniorov, ktorí strávia celý deň doma v rozhorúčenom byte bez čerstvého vzduchu a pohybu. Je podstatné, aby senior nebol odkázaný iba sám na seba. Problémy by totiž mohol podceniť a následne, v horšej situácii, nemusí byť dostatočne schopný si vedieť sám poradiť.

Pravidelný dúšok vody

Pitný režim je kľúčový v akomkoľvek veku a v hocktorom ročnom období. Seniori však obdobne ako deti nemusia cítiť smäd, lebo v mozgových štruktúrach nastali v dôsledku veku zmeny, ktoré spôsobujú, že telu absentujú signály o nedostatku tekutín. Teda je podstatné, aby si seniori, ktorí žijú sami, v pravidelných prestávkach chlipli niekoľko dúškov vody a urobili si z toho zvyk. Na pravidelný prísun tekutín by mali myslieť aj osoby, ktoré seniorov opatrujú.

Menej fyzickej aktivity

Starší a chronicky chorí ľudia, by mali na minimum obmedziť svoje aktivity a z domovov vychádzať, pokiaľ to situácia umožní, len ráno alebo večer. Pokiaľ pravidelne necvičíte, ani s tým nezačínajte počas horúčav, rovnako sa nepúšťajte do zvýšenej  fyzickej aktivity. Šport v páľavách je veľkou záťažou, pretože sú oveľa viac namáhané cievy a srdce. V extrémne vysokých teplotách je srdce zaťažené až dvojnásobne.

Popoludňajší oddych

Relax  je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý. Preto si po obede pokojne doprajte krátku siestu. Telo sa zregeneruje a načerpá sviežu energiu. Zároveň sa v popoludňajších hodinách vyhnete najprudšiemu slnečnému žiareniu. Miestnosť, v ktorej budete relaxovať, dobre vyvetrajte. Súčasťou leta sú aj tropické noci, kedy ortuť na teplomery neskĺzne pod 25 stupňov. V takejto horúčave majú starší ľudia problémy so zaspávaním, preto je aj vhodné, ak deficit spánku dobehnú v popoludňajších hodinách, aby sa ich telo ešte viac nevyčerpalo únavou.

Preč z priameho slnka počas obeda

Aktivity ako cestovanie, šport a fyzicky náročnejšia práca by mali byť situované na ráno alebo večer.  Medzi 11 a 15 hodinou by sa ľudia nemali zdržiavať na priamom slnku, pretože sa zvyšuje riziko prehriatia organizmu a následného kolapsu. Striedajte pohyb na slnku s pobytom v tieni. Pokiaľ pocítite točenie hlavy, sadnite si do tieňa a napite sa. Pomôže i to, ak si na zátylok priložíte vreckovku namočenú v studenej vode.

Kolaps nemá vyvolať paniku

Pri kolapse človek odrazu zbledne, dostaví sa nevoľnosť, obleje ho studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. V prípade, že budete priamo pri človeku, ktorý skolabuje, okamžite kontaktujte záchranárov na čísle 112 alebo 155. Počas telefonátu uveďte meno, priezvisko a presné miesto, kde sa nachádzate. Podstatné je, aby bolo jasne popísané,  čo sa postihnutému stalo a v akom stave sa momentálne nachádza. Ak neexistuje možnosť zavolať rýchlu pomoc, tak osobu dajte do tieňa, poskytnite mu vodu, ovlažte ho, nechajte ho ležať, lebo inak by mohol znovu odpadnúť.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť