• ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE

  POMÁHAME ĽUĎOM
  S CHORÝM SRDCOM

  VIAC INFORMÁCIÍ

 • NA OCHORENIA SRDCA A CIEV
  UMIERA KAŽDÝ DRUHÝ SLOVÁK

  Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom
  z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko
  a Bulharsko. V roku 2012 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí.

  VIAC INFORMÁCIÍ

Komplikácie ochorení

Srdcové zlyhávanie

Chronické srdcové zlyhávanie je zložité ochorenie, ktoré môže mať rôznu príčinu, prejavy i prognózu. Obyčajne ide o dôsledok iného kardiovaskulárneho ochorenia. Srdcové zlyhávanie neznamená, že srdce sa odrazu zastaví, pri tomto ochorení však jeho schopnosť rozvádzať krv v organizme slabne, a tak nedodáva orgánom v tele dostatok kyslíka a živín. Srdcový sval je pri srdcovom zlyhávaní nútený k tomu, aby pracoval čo najsilnejšie a rýchlejšie, čím sa srdce ďalej oslabuje. Srdcové zlyhávanie teda nevzniká náhle, ale ide o dlhodobý proces, pri ktorom sa srdce postupne vyčerpáva a slabne.

Srdcový infarkt

K akútnemu zlyhaniu srdca dochádza, keď sa koronárne cievy náhle upchajú, čo zastaví prúdenie krvi do srdca a časť alebo celý srdcový sval stráca prísun kyslíka. V súčasnosti už mnohí pacienti srdcový infarkt prežívajú, no dochádza pri ňom k poškodeniu srdca a zjazveniu tkaniva, ktoré už viac nie je schopné správne fungovať.

Cievna mozgová príhoda

Srdcovocievne ochorenia môžu viesť k zúženiu až upchaniu ciev, ktoré vedú krv do mozgu, čo sa môže prejaviť cievnou mozgovou príhodou (hovoríme aj o mozgovej mŕtvici). Ide o život ohrozujúci stav, keďže tkanivo mozgu začne odumierať už v priebehu niekoľkých minút.

Aneuryzma

Ide o závažnú komplikáciu srdcovocievnych ochorení, ktorá sa môže prejaviť kdekoľvek v našom tele. Aneuryzma je vlastne vydutina, ktorá vznikne na oslabenej cievnej stene a pokiaľ praskne, pacientovi hrozí život ohrozujúce vnútorné krvácanie. Obyčajne ide o náhlu príhodu s tragickým koncom. Pokiaľ sa z aneuryzmy uvoľní krvná zrazenina, môže tiež zablokovať tepnu na inom mieste tela.

Periférne artériové ochorenie

Pri tomto ochorení neprúdi dostatočné množstvo krvi do končatín (obyčajne dolných), čo sa najčastejšie prejavuje bolesťou nôh pri chôdzi a krívaním.

Náhle zastavenie srdca

Ide o náhle, neočakávané zlyhanie srdcových funkcií a dýchania spojené so stratou vedomia. Náhle zastavenie srdca obyčajne vzniká ako dôsledok poruchy elektrických impulzov v srdci, ktoré zastavia pumpovanie krvi zo srdca do ostatných častí organizmu. Takmer vždy ide o dôsledok iného ochorenia srdca, najčastejšie koronárnej choroby srdca. Ide o život ohrozujúci stav a pokiaľ sa okamžite nelieči, má tragické následky v podobe náhlej srdcovej smrti.

Iné komplikácie

Medzi časté sprievodné ochorenia chorôb srdca patrí tiež obličková nedostatočnosť, poškodenie funkcie pečene, anémia, poruchy pľúcnych funkcií, závažná strata hmotnosti (kardiálna kachexia), znížená funkcia štítnej žľazy, depresia, poruchy dýchania viazané na spánok, arteriálna a žilová trombóza a rôzne iné ochorenia.

Aktuality
17
MÁJ
2019
Práve dnes, 17.5.2019, využite príležitosť postarať sa o svoje zdravie.
12
MÁJ
2019
Ak je pacient vo vedení združenia, určite presne vie, čo je potrebné podniknúť so svojim zdravím....
Ďalšie aktuality
Tlačové správy
03
OKT
2017
Bratislavu a Košice spojí v piatok a sobotu Beh zdravia s podtitulom Vykročte alebo vybehnite...
19
SEP
2017
Beh zdravia spojí Bratislavu a Košice. Vykročte/vybehnite s nami aj Vy za zdravším srdcom a dajte...
Ďalšie tlačové správy