• ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE

  POMÁHAME ĽUĎOM
  S CHORÝM SRDCOM

  VIAC INFORMÁCIÍ

 • NA OCHORENIA SRDCA A CIEV
  UMIERA KAŽDÝ DRUHÝ SLOVÁK

  Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom
  z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko
  a Bulharsko. V roku 2012 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí.

  VIAC INFORMÁCIÍ

Lieky na liečbu srdca

Pri liečbe ochorení srdca sa využívajú viaceré typy liekov s rôznym účinkom. Ich výber závisí od konkrétneho ochorenia, stavu pacienta, cieľov liečby a podobne. Väčšinou sa využíva kombinácia viacerých prípravkov s rôznym mechanizmom účinku. Medzi najpoužívanejšie skupiny liekov na liečbu srdca patria (zoradené podľa abecedy):
 • ACE inhibítory – sú to lieky, ktoré rozširujú a otvárajú cievy, čím sa zlepšuje krvný obeh, znižuje sa krvný tlak, zvyšuje sa množstvo krvi, ktoré srdce pumpuje, a to bez toho, aby sa viac namáhalo. Okrem liečby vysokého krvného tlaku sa ACE inhibítory využívajú aj pri liečbe srdcového zlyhávania, po srdcovom infarkte, ale aj ako preventívna liečba u ľudí s rizikom srdcovocievnych ochorení, u ktorých znižujú riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody.
 • Antiarytmiká – používajú sa na liečbu abnormálneho srdcového rytmu, ktorý vznikol ako dôsledok nepravidelnej elektrickej aktivity v srdci. Majú teda svoje miesto v liečbe srdcových arytmií a ochorení, ktorých prejavom je nepravidelný srdcový rytmus.
 • Antitrombotiká a antikolagulanciá – sú to veľmi účinné lieky, ktoré riedia krv a pomáhajú predchádzať tvorbe krvných zrazenín, ktoré by mohli niektorú cievu zablokovať a tak viesť k srdcovému infarktu či mozgovej mŕtvici. Toto riziko hrozí pri väčšine srdcovocievnych ochorení, preto sa lieky na zriedenie krvi využívajú pri koronárnej chorobe srdca, angíne pectoris, fibrilácii predsiení, po srdcovom infarkte, cievnej mozgovej príhode, pri ochorení periférnych ciev, ale aj po väčšine zákrokov či operácií na srdci, napríklad po angioplastike, koronárnom bypasse, či náhrade srdcovej chlopne.
 • Aspirín – je to liek, ktorý sa využíva už viac ako 100 rokov na liečbu bolesti. V súčasnosti sa využíva aj na prevenciu a liečbu srdcovocievnych ochorení a cievnej mozgovej príhody. Predpisuje sa pacientom s koronárnou chorobou srdca, aterosklerózou, angínou pectoris, po prekonanom srdcovom infarkte, po chirurgickom zákroku, ale aj pri ischemických atakoch.
 • Betablokátory – patria medzi najvyužívanejšie lieky pri liečbe vysokého krvného tlaku a tvoria tiež základ liečby pri kongestívnom srdcovom zlyhaní. Spomaľujú srdcovú frekvenciu (počet úderov za minútu) a tým znižujú požiadavky srdca na kyslík. Z dlhodobého užívania môžu profitovať pacienti s chronickým srdcovým zlyhávaním. Často sa predpisujú aj pri liečbe angíny pectoris, abnormálneho srdcového rytmu, ako aj po srdcovom infarkte.
 • Blokátory angiotenzínových receptorov – pôsobia na určité chemické látky, ktoré sú zodpovedné za zužovanie ciev a vďaka tomu môže krv prúdiť telom jednoduchšie. Tiež ovplyvňujú látky, ktoré sú zodpovedné za hromadenie solí a tekutín v organizme. Majú rovnaký efekt na organizmus, ako ACE inhibítory, no majú iný mechanizmus pôsobenia. Často sa predpisujú pacientom, ktorí netolerujú liečbu ACE inhibítormi, ako ich náhrada.
 • Blokátory kalciového kanála – tieto lieky pomáhajú uvoľniť krvné cievy a zvýšiť prúdenie krvi a kyslíka do srdca. Tiež znižujú záťaž srdca. Využívajú sa pri liečbe koronárnej choroby srdca, koronárnych spazmov, angíny pectoris, srdcových arytmií, kardiomyopatií a tiež pri liečbe niektorých prípadov srdcového zlyhania.
 • Digoxín – je to liek, ktorý pomáha poškodenému alebo oslabenému srdcu pracovať účinnejšie a zlepšiť pumpovanie krvi do organizmu. Spomaľuje srdcový rytmus, zosilňuje zmršťovanie srdcového svalu a tak zlepšuje cirkuláciu krvi. Využíva sa pri liečbe srdcového zlyhania a tiež fibrilácie predsiení.
 • Diuretiká – lieky, ktoré pomáhajú telu zbavovať sa prebytočných tekutín a solí močom. Zbavenie sa prebytočnej vody uľahčuje srdcu pumpovať krv a tiež kontrolovať krvný tlak. Využívajú sa pri liečbe opuchov, vysokého krvného tlaku, srdcového zlyhania, znižujú riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody.
 • Nitráty – sú to lieky zo skupiny vazodilatancií – lieky, ktoré rozširujú krvné cievy. Využívajú sa na liečbu angíny pectoris u ľudí s koronárnou chorobou srdca a tiež na liečbu bolesti na hrudníku, ktorej príčinou je nepriechodnosť krvných ciev v srdci.
 • Statíny – lieky, ktoré znižujú hladinu krvného cholesterolu. Používajú sa na zníženie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu, zvýšenie hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu a zníženie hladiny krvných tukov.
 • Warfarín – je to liek zo skupiny antikoagulancií, teda zrieďuje krv a pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín alebo ak už vznikli, zabraňuje ich zväčšovaniu. Využíva sa u pacientov s fibriláciou predsiení, pľúcnou embóliou a tiež po chirurgických zákrokoch na srdcových chlopniach.