• ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE

  POMÁHAME ĽUĎOM
  S CHORÝM SRDCOM

  VIAC INFORMÁCIÍ

 • NA OCHORENIA SRDCA A CIEV
  UMIERA KAŽDÝ DRUHÝ SLOVÁK

  Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom
  z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko
  a Bulharsko. V roku 2012 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí.

  VIAC INFORMÁCIÍ

Rady pre príbuzných

Rodina a priatelia môžu byť pre pacienta s kardiovaskulárnym ochorením najväčšou oporou. Každý pacient sa s ochorením vyrovnáva po svojom. Niekto plače, iný kričí a niekto sa tvári, že sa nič nedeje. V každom prípade rodina a blízki, môžu pacientovi pomôcť nielen vyrovnať sa zmenami, ktoré so sebou ochorenie prináša ale aj začleniť sa opätovne do života.

Pozor na depresie

Každé vážne ohrozenie zdravia je náročnou životnou situáciou, ktorá vo väčšej či menšej miere ovplyvní psychiku chorého.

Pokiaľ vás znepokojuje psychický stav chorého a máte pocit, že s ním niečo nie je v poriadku, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Pacienti, po prekonaní životohrozujúceho stavu, môžu mať rôzne pocity - strach, úzkosť, hnev, bezradnosť, depresia. Tieto emócie nepriaznivo ovplyvňujú schopnosť chorého vyrovnať sa so svojou chorobou a zhoršujú kvalitu jeho života.

Ochorenie srdca, môže pôsobiť ako silný stresor - záťaž, ktorú váš blízky musí zvládnuť vyrovnať sa s ňou.

Ak sa o zdravie svojho blízkeho obávate, môžete za odborníkom zájsť aj sami a požiadať ho o radu. Pokiaľ zmena v správaní trvá dlhšie ako dva týždne, pokúste sa príbuzného presvedčiť, aby vyhľadal odborníka, alebo aby sa o svojich pocitoch zdôveril svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Obzvlášť závažným stavom je depresia. Depresia nielen znižuje motiváciu chorého rýchlo sa zotaviť, ale výrazne zvyšuje riziko ďalších problémov so srdcom v budúcnosti. Výskumy ukazujú, že pacienti s depresiou majú 2x vyššie riziko, že sa u nich srdcový infarkt či mozgová mŕtvica objaví opakovane.

Ako príbuznému pomôcť prestať fajčiť

Prestať fajčiť je ťažké dokonca aj pre ľudí, ktorí majú silnú motiváciu. Hlavne preto, lebo nikotín, ktorý sa nachádza v tabaku je vysoko návyková droga. Pacienta – fajčiara nedokážete prinútiť, aby prestal fajčiť. Túžba skoncovať s týmto zlozvykom, musí vychádzať z človeka, ktorý fajčí. Skúste nájsť láskavé spôsoby, ako podnietiť a podporovať túžbu pacienta prestať fajčiť. Chorému - fajčiarovi vyjadrite svoju lásku a povedzte mu, že vám robí starosti jeho návyk. Povedzte mu, že podporíte akékoľvek jeho rozhodnutie prestať s fajčením. Ak sa váš blízky rozhodne prestať fajčiť pamätajte na to, že bude mať abstinenčné príznaky ako sú zmeny nálad, prchkosť či dokonca depresia. Dostaviť sa u neho môžu byť aj bolesti hlavy a nespavosť. Upozornite blízkeho, že tieto príznaky sú len dočasné. Počas odvykania pomáhajte svojmu blízkemu vyhýbať sa stresujúcim situáciám, ktoré by mohli viesť k relapsu.

Zmena stravovania

Zmena stravovania dokáže výrazne ovplyvniť celkový zdravotný stav pacienta. Až 80%-tám kardiovaskulárnych ochorení sa dá predísť správnou životosprávou. Do prípravy jedla zapojte celú rodinu, vrátane pacienta. Je dôležité do zmeny stravovacích návykov zapojiť všetkých, dokonca aj členov rodiny, ktorí stravu bežne nepripravujú. Pacient potom svoje diétne obmedzenia zvláda ľahšie. Zmena stravy by nemala byť náhla, ale plynulá. Postupne v priebehu niekoľkých týždňov zaraďujte do jedálnička:
 • dostatok ovocia a zeleniny – odporúča sa 4-5 porcií denne
 • celozrnné výrobky – obsahujú málo nasýtených tukov a cholesterolu a majú veľa vlákniny
 • 4x týždenne porciu orieškov alebo semiačok
 • vyhýbať sa stuženým tukom
 • uprednostňujte hydinu a ryby pred inými druhmi mäsa

Podporujete pacienta vo fyzickej aktivite

Pre pacienta so srdcovocievnym ochorením je dôležité, aby zostal fyzicky aktívny. To však môže byť problém. Mnohí pacienti totiž majú strach, aby si cvičením neublížili a práve preto sa fyzickej aktivite vyhýbajú. Vhodné je začať spoločnými prechádzkami a postupne pridávať ďalšie aktivity ako rýchla chôdza a ľahká turistika.

Zo začiatku je vhodné, aby sa pacient vopred poradil so svojím lekárom, či a aký druh fyzickej aktivity je pre neho vhodný. Lekár pacienta môže podrobiť aj špeciálnym záťažovým testom, ktoré mu pomôžu určiť vhodný rozsah fyzických aktivít.

Výborným začiatkom pre pacientov je rehabilitácia. Rehabilitácia po kardiovaskulárnom ochorení začína už pri prípadnej hospitalizácii pod dohľadom odborníkov. Pacient potom môže v rehabilitácii pokračovať v ambulantných podmienkach a následne v rehabilitačných zariadeniach alebo kúpeľoch.

Aktuality
17
MÁJ
2019
Práve dnes, 17.5.2019, využite príležitosť postarať sa o svoje zdravie.
12
MÁJ
2019
Ak je pacient vo vedení združenia, určite presne vie, čo je potrebné podniknúť so svojim zdravím....
Ďalšie aktuality
Tlačové správy
03
OKT
2017
Bratislavu a Košice spojí v piatok a sobotu Beh zdravia s podtitulom Vykročte alebo vybehnite...
19
SEP
2017
Beh zdravia spojí Bratislavu a Košice. Vykročte/vybehnite s nami aj Vy za zdravším srdcom a dajte...
Ďalšie tlačové správy