• ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE

  POMÁHAME ĽUĎOM
  S CHORÝM SRDCOM

  VIAC INFORMÁCIÍ

 • NA OCHORENIA SRDCA A CIEV
  UMIERA KAŽDÝ DRUHÝ SLOVÁK

  Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom
  z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko
  a Bulharsko. V roku 2012 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí.

  VIAC INFORMÁCIÍ

Tlačové správy

V Bratislave a Košiciach môžu ľudia Vybehnúť/vykročiť za zdravším srdcom

03. Októbra 2017

Bratislavu a Košice spojí v piatok a sobotu Beh zdravia s podtitulom Vykročte alebo vybehnite s nami aj Vy, aby vaše srdce nezlyhalo. Účastníci behu spolu vytvoria MOST, ktorý obe mestá symbolicky prepojí. Pripomenie dôležitosť prevencie, ktorá je základným pilierom zdravia. Rovnako, že nad zdravím svojho srdca môžeme prevziať kontrolu tým, že budeme aktívnejší . Vykročiť/vybehnúť za zdravším srdcom môže každý, registrácia na podujatí je bezplatná.

 

Štart prvého Behu zdravia bude v piatok  6. októbra o 17.00 hodine spred sochy Štefánika pri Eurovei v Bratislave. Nasledujúci deň, v sobotu  7. októbra Beh zdravia odštartuje o  17.00  hodine pri  jazere Košice. Na behy sa netreba vopred registrovať, registrácia sa začne na mieste hodinu pred podujatím. Pre chodcov a bežcov bude na štarte pripravená úschovňa na veci. Zabezpečený je aj pitný režim.

 

Dĺžka oboch trás je približne desať kilometrov. Každý, kto dorazí do cieľa alebo absolvuje aspoň časť trate, dostane na konci srdce s počtom prejdených či zabehnutých kilometrov. Tie sa následne za všetkých účastníkov zrátajú, cieľom je dosiahnuť aspoň 406 kilometrov, teda vzdialenosť medzi Bratislavou a Košicami. Prvých 100 účastníkov dostane medailu v tvare srdca.

 

Myšlienku prevencie veľmi vítam, treba do nej intenzívne zapojiť všetkých. Našim cieľom je priviesť ľudí k aktívnemu spôsobu života. To znamená k pohybu. Zistilo sa, že už desať minút svižnej chôdze denne vie významne oddialiť takmer všetky civilizačné kardiovaskulárne ochorenia. Motivovaní aj týmito novými zisteniami britských vedcov, sme sa preto rozhodli zrealizovať Beh zdravia. Cieľom je prepojiť symbolicky Bratislavu s Košicami. Po každom dni zrátame nabehané a nachodené kilometre. Verím, že to bude minimálne 406 kilometrov, čo je vzdialenosť medzi oboma mestami,“ povedal prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti prof. MUDr. Robert Hatala, PhD., FESC, FACC.

 

Beh by mal podľa jeho slov spojiť kardiológov so širokou verejnosťou a pacientmi. V novej budove SND, teda len pár metrov od štartu bratislavského Behu zdravia, bude 5. a 6. októbra prebiehať XXII. Kongres Slovenskej kardiologickej spoločnosti.Lekárov vyzvem, aby sa pripojili. Správa o Behu zdravia sa šíri a viacerí sa ma už pýtali, kadiaľ sa bude bežať, čo je pozitívna správa,“ doplnil prezident SKS profesor Hatala.

 

Ľudia, ktorí trasu Behu zdravia odbehnú či prejdú, urobia nielen niečo pre svoje zdravie, ale budú si tiež vedieť predstaviť, ako sa cítia pacienti s chronickým srdcovým zlyhávaním. Ochorenie sa dá bez preháňania nazvať epidémiou dnešnej doby. Len na Slovensku ním trpí 100.000 pacientov, odhaduje sa, že ďalších 30.000 ľudí nie je diagnostikovaných.

 

Toto vážne ochorenie srdca s obmedzenými možnosťami liečby a zlou prognózou významne ohrozuje život pacientov.  Chronické srdcové zlyhávanie je zvyčajne výsledkom alebo vyústením iných chorôb srdca. Jeho najtypickejším prejavom je dýchavičnosť pri fyzickej námahe, ktorá sa môže stupňovať až do pocitu nedostatku vzduchu v pokoji.  Významným rizikovým faktorom je zvýšená srdcová frekvencia.

 

Beh zdravia je jednou z aktivít jedenásteho ročníka známej preventívno - edukačnej kampane MOST  (Mesiac O Srdcových Témach) s podtitulom SPOLU chránime vaše srdcia.  V rámci nej po Slovensku jazdili celý september aj Vlaky zdravia, v ktorých záujemcom zmerali krvný tlak, cholesterol, cukor a srdcový rytmus.  Na realizácii kampane sa spoločne podieľajú Únia pre zdravšie srdce, Slovenská nadácia srdca a Slovenská kardiologická spoločnosť.

Galéria
Tlačové správy
15
SEP
2019
Spoločne vybehnime-vykročme za zdravším srdcom už 20.9.2019 pri OC Eurovea.
12
SEP
2019
Odborné edukácie, názorné ukážky a pohybové aktivity. Toto všetko a omnoho viac prinesie ďalší...
03
OKT
2017
Bratislavu a Košice spojí v piatok a sobotu Beh zdravia s podtitulom Vykročte alebo vybehnite...
Ďalšie tlačové správy
Zatvoriť