• ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE

  POMÁHAME ĽUĎOM
  S CHORÝM SRDCOM

  VIAC INFORMÁCIÍ

 • NA OCHORENIA SRDCA A CIEV
  UMIERA KAŽDÝ DRUHÝ SLOVÁK

  Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom
  z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko
  a Bulharsko. V roku 2012 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí.

  VIAC INFORMÁCIÍ

Zaujímavosti

 • Ľudské srdce je dokonale fungujúci dutý sval, ktorý dokáže pracovať bez prestávky 24 hodín denne po celý život. Srdce sa pritom stiahne asi 100 000 krát denne.
 • Každý deň srdce prečerpá viac ako 7000 litrov krvi.
 • Za minútu srdce prečerpá asi 5 litrov krvi. Len mozgom napríklad prejde každú minútu asi 750 ml krvi. Minútový srdcový objem sa však môže zvýšiť podľa potrieb organizmu, napríklad pri fyzickej aktivite, ale aj po požití potravy.  Pri veľmi náročných športových výkonoch môže vzrásť dokonca až na 30-40 litrov. U trénovaných ľudí sa minútový objem zvyšuje najmä zosilnením srdcovej činnosti (zosilnením sťahov srdca), kým u netrénovaných najmä jej zrýchlením.
 • Podiel krvi vypudený z náplne srdca pri jednom sťahu sa volá ejekčná frakcia. Normálna je 50-70%.
 • Naše srdce za celý život vykoná viac ako 2,5 miliardy úderov.
 • Zdravé srdce je veľké ako päsť, meria asi 14 cm. Nachádza sa mierne vľavo od hrudnej kosti. U mužov váži asi 340 g, u žien o niečo menej.
 • Srdce je rozdelené priehradkou (tzv. septum) na dve časti – pravú a ľavú, čím sa zabráni zmiešaniu okysličenej a odkysličenej krvi v srdci. Každá strana má dve dutiny – predsieň a komoru, ktoré sú prepojené jednosmernou chlopňou. Ľavá predsieň a komora prečerpávajú okysličenú krv a pravá predsieň a komora odkysličenú krv.
 • Kardiovaskulárne ochorenia spôsobujú až 40 % všetkých úmrtí v Európskej únii, čo predstavuje viac ako 1,9 milióna ľudí ročne. Majú na svedomí viac životov, ako rakovina, úrazy a infekčné choroby dohromady.
 • V súčasnosti úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia výrazne klesá, a to aj v krajinách, v ktorých bola ešte začiatkom 21. storočia neustále na vzostupe. V niektorých krajinách klesla dokonca o viac ako 50 % (napríklad Island, Nórsko), v iných minimálne o 10 %.
 • Vďaka modernej zdravotnej starostlivosti dnes už výrazne väčšie množstvo pacientov  s akútnymi srdcovocievnymi ťažkosťami, napríklad infarktom, prežíva. To ale zároveň prináša nové výzvy v oblasti ďalšej liečby, keďže u týchto pacientov sa často ako dôsledok poškodenia srdca rozvíja chronické srdcové zlyhávanie (CHSZ), pri ktorom srdce postupne stráca svoju schopnosť pumpovať krv do organizmu. Ukazuje sa, že v súčasnosti starostlivosť o pacientov s CHSZ často nie je dostatočná a ani v súlade s najnovšími medzinárodnými odbornými odporúčaniami.
 • Momentálne žije v Európe viac ako 15 miliónov ľudí s chronickým srdcovým zlyhávaním. Na Slovensku postihuje asi 100 000 pacientov a spôsobuje takmer 1900 úmrtí ročne. Je tiež zodpovedné za približne 14 000 hospitalizácií ročne.
 • Prežívanie a úmrtnosť pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním sú horšie ako u pacientov s rakovinou prsníka alebo prostaty a porovnateľné ako u pacientov s rakovinou hrubého čreva.
Aktuality
17
MÁJ
2019
Práve dnes, 17.5.2019, využite príležitosť postarať sa o svoje zdravie.
12
MÁJ
2019
Ak je pacient vo vedení združenia, určite presne vie, čo je potrebné podniknúť so svojim zdravím....
Ďalšie aktuality
Tlačové správy
03
OKT
2017
Bratislavu a Košice spojí v piatok a sobotu Beh zdravia s podtitulom Vykročte alebo vybehnite...
19
SEP
2017
Beh zdravia spojí Bratislavu a Košice. Vykročte/vybehnite s nami aj Vy za zdravším srdcom a dajte...
Ďalšie tlačové správy