Kúpele Sliač uzdravujú pomocou liečivých minerálnych prameňov

10. novembra 2020

Minerálna a liečivá voda sa odnepamäti považuje za zázračnú, pretože pomáha liečiť choroby a prinavracať zdravie. Pokiaľ ide o minerálne pramene, Slovensko patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. Na Slovensku máme viac ako 1 200 registrovaných prameňov minerálnych vôd. Minerálne zloženie slovenských vôd je jedinečné a rozmanité, avšak nie všetky sa dajú použiť na liečebné a preventívne účely.

Kúpele Sliač sa pýšia aj jedným stredoeurópskym unikátom. Je ním Kúpeľný prameň, ktorý vyviera priamo pod Kúpeľným domom. Ide totiž o jediný prameň prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Okrem Kúpeľného prameňa, sú na Sliači k dispozícii ešte ďalšie štyri, a to pramene Štefánik, Bystrica, Lenkey a Adam.

Sliačske kúpele sú svetovo jedinečné, pretože práve na tomto mieste vyvierajú minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého.  Izotermická teplota 33,2°C, a maximálna koncentrácia CO2 zabezpečujú, že návštevníci už počas pobytu pociťujú na svojom tele prvé pozitívne účinky.

K najvyhľadávanejším prameňom patrí Kúpeľný prameň, ktorý  vyviera priamo pod Kúpeľným domom. Na Sliači ho dokážu využívať bez akéhokoľvek umelého zásahu na liečebné účely, pretože jeho voda je síranovo-hydrouhličitá, horečnato-vápenatá s vysokým obsahom kysličníka uhličitého (CO2) a izotermickej teploty 33,3 °C. Výdatnosť prameňa je približne 5 litrov vody a 10 litrov žriedlového plynu za sekundu.

S prihliadnutím na obsah CO² a inertných plynov je prírodný žriedlový plyn výnimočný a lekársky veľmi hodnotný, keďže jeho vplyv na organizmus je bezkonkurenčný.

Kúpele Sliač sú jediné na Slovensku, ktoré využívajú na liečbu prírodný a nie medicínsky žriedlový plyn.

V týchto kúpeľoch nájdete i Prameň Štefánik, v minulosti známy pod menom Jozef, ktorý verejnosť pozná aj ako najstudenší sliačsky prameň s vysokým obsahom kysličníka uhličitého a železa. Je vhodný na podporu trávenia a chudokrvnosti. Dosahuje teplotu len 12°C a najčastejšie sa využíva ako stolová voda. Už v druhej polovici 19. storočia vodu tohto prameňa plnili do fliaš a ako liečivú ju predávali po celom Rakúsko-Uhorsku. Je najobľúbenejším prameňom, jeho voda je jemne mineralizovaná, hypotonická, uhličitá, obsahuje hydrouhličitany, vápnik a železo. Prameň sa pôvodne nazýval Jozefov prameň, podľa uhorského palatína Jozefa, ktorý navštívil s manželkou Dorotou kúpele v roku 1823. Neskôr sa jeho názov upravil a bol premenovaný na Štefánika.

Zdraviu veľmi prospešné sú aj ostatné tri pramene, ktorých teplota dosahuje v priemere 23°C.

Prameň Bystrica, starým názvom Dorothea, sa odporúča ľuďom s ochoreniami žalúdka. Pôvodne išlo iba o obyčajnú studňu so zábradlím na povrchu. Kúpeľní hostia a iní návštevníci si z nej naberali vodu tak, že pohár uviazaný na dlhej šnúrke spúšťali do studne. Neskôr bola nad prameň postavená pumpa, ktorou sa voda čerpala a studničné dievčatá ju podávali hosťom na pitie.

Prameň Lenky vyhľadávajú návštevníci, pretože svojimi účinkami napomáha pri liečbe ochorení štítnej žľazy a očí. Najstaršia písomná zmienka o ňom pochádza z druhej polovice 15. storočia. Až do povrchových úprav boli výpary prudko jedovatými a nebezpečnými, pretože prameň vyvieral v uzavretom priestore malej jaskyne, čím vznikla silná koncentrácia oxidu uhličitého. V roku 1834 ho upravil prírodovedec a milovník sliačskej prírody Acacius Lenkey, podľa ktorého prameň nesie meno.


Zaujímavosťou Prameňa Adam je, že voda z neho nevyteká, ale eruptuje v pravidelných intervaloch. Využíva sa pri ochoreniach močového mechúra a história hovorí, že je pomenovaný podľa dvorného kancelára Adama Erivského, ktorý ho dal roku 1831 upraviť za štátne trovy. Naopak iný historický zdroj tvrdí, že je pomenovaný podľa pastiera, ktorý v okolí pásol ovce a jeden jeho baran sa zaboril v tých miestach do bahna.

Pobyty v Kúpeľoch Sliač prinášajú regeneráciu, dokonalý odpočinok a relaxáciu. Sú ideálnym miestom pre zdravú dovolenku, kde budete obklopení nádhernou prírodou. Viac informácií nájdete na www.spa-sliac.sk

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť