Zopár pravidiel ako na tlak

6. októbra 2020

Na zistenie, či máte hypertenziu, urobí lekár kontrolu krvného tlaku. To, ako sa pripravujete na test, poloha paže a ďalšie faktory, môžu zmeniť nameraný krvný tlak o 10% alebo aj viac. To by mohlo stačiť na skrytie vysokého krvného tlaku, na začatie liečby liekom, ktorý skutočne nepotrebujete, alebo na vedenie lekára k nesprávnej úprave liekov.

Toto však môžete urobiť, aby ste zaistili správne meranie:

  • Počas 30 minút pred testom nepite kofeínový nápoj ani nefajčite.
  • Pred začiatkom testu pokojne sedieť päť minút.
  • Počas merania si sadnite na stoličku s chodidlami položenými na zemi a rukou podopretou tak, aby váš lakeť bol zhruba vo výške srdca.
  • Nafukovacia časť manžety by mala úplne pokrývať najmenej 80% vašej hornej časti paže a manžeta by mala byť položená na holej koži, nie na košeli, aj keď tenučký textil nie je prekážkou pre meranie. Vyhnite sa aj priškrteniu ruky vyhrnutým tesným rukávom.
  • Počas merania nerozprávajte.
  • Nechajte si zmerať tlak dvakrát, s krátkou 2 minútovou prestávkou. Ak sa hodnoty líšia o 5 alebo viac bodov, nechajte to urobiť tretíkrát.

Tieto pravidlá treba niekedy porušiť. Ak sa vám niekedy ráno pri vstávaní z postele alebo po státí po sedení točí hlava, mali by ste si skontrolovať krvný tlak v sede a potom v stoji, aby ste zistili, či padá z jednej polohy do druhej.

Omron-96

Keďže krvný tlak sa mení počas dňa, lekár diagnostikuje hypertenziu len zriedka na základe jediného odpočtu. Namiesto toho bude chcieť merania potvrdiť najmenej dvakrát, zvyčajne do niekoľkých týždňov od seba. Výnimkou z tohto pravidla je, že ak máte nameraný krvný tlak najmenej 180/110 mm Hg. Výsledok, ktorý je taký vysoký, si zvyčajne vyžaduje okamžitú liečbu.

Je tiež dobré nechať si zmerať krvný tlak na oboch ramenách aspoň raz, pretože hodnota v jednej ruke (zvyčajne v pravej) môže byť vyššia ako v ľavej.

Omron-121

Všeobecne by sa mal krvný tlak medzi 160/100 mm Hg a 179/109 mm Hg znovu skontrolovať do dvoch týždňov, zatiaľ čo merania medzi 140/90 a 159/99 sa majú zopakovať do štyroch týždňov. Ľudia s prehypertenziou (medzi 120/80 a 139/89 mm Hg) by mali byť opätovne skontrolovaní do štyroch až šiestich mesiacov a ľudia s normálnymi hodnotami (menej ako 120/80 mm Hg) majú byť skontrolovaní každý rok. Váš lekár však môže naplánovať následnú návštevu skôr, ak boli vaše predchádzajúce merania krvného tlaku podstatne nižšie, či  ak sú prítomné príznaky poškodenia srdca, mozgu, obličiek a očí, alebo ak máte iné kardiovaskulárne rizikové faktory. Väčšina lekárov tiež pravidelne kontroluje krvný tlak vždy, keď pacient príde na návštevu do ambulancie.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť