Trpíte syndrómom bieleho plášťa? Vtedy sa vám zvýši aj tlak.

15. decembra 2020

Niektorí ľudia majú skutočne vyššie hodnoty krvného tlaku, keď ich čaká vyšetrenie v ambulancii lekára. V nadväznosti na túto skutočnosť vznikajú otázky, či je to bežný stav. 

Iba minimum ľudí sa teší k lekárovi, no podaktorí sa v čakárni tak rozrušia, že ich krvný tlak vystúpi zo zvyčajných noriem. Lekári tento stav pomenovali syndróm bieleho plášťa. Nastáva vtedy, keď  krvný tlak dosiahne hodnoty 1. stupňa hypertenzie (140/90 mmHg alebo viac) v prítomnosti lekára, ale ak si ho pacient meria doma, je v rozmedzí normálnych hodnôt.

Doposiaľ sa neprišlo na to, či existuje kategorická príčina syndrómu bieleho plášťa, ale predpokladá sa, že pocity ako úzkosť a stres z prítomnosti lekára majú určitý vplyv na zvýšené hodnoty krvného tlaku.  

Na druhej strane je treba zobrať do úvahy aj fakt, že vysoké hodnoty krvného tlaku namerané v ordinácii lekára nemusia vôbec naznačovať syndrómom bieleho plášťa, jednoducho môže ísť iba o chybné merania.

Pokiaľ je záujem získať čo najpresnejšie informácie o hodnotách krvného tlaku, mal by pacient sedieť päť minút s podopretou chrbticou a nohami dotýkajúcimi sa podlahy, a to skôr, ako mu lekár nasadí manžetu. Takýto postup pri meraní krvného tlaku umožňuje jeho návrat na pôvodnú tzv. východiskovú hodnotu.

Tí ktorých čaká návšteva lekára, by si mali odpustiť  kofeín a cigarety najmenej 30 minút pred cestou k lekárovi, keďže takto si môžu zvýšiť krvný tlak. Mnoho ľudí nevie, že napríklad plný močový mechúr sa tiež môže podpísať pod  zvýšenie systolického tlaku krvi o 10-15 mmHg.

Niekedy sa stáva, že vysoké hodnoty krvného tlaku sú dôsledkom mechanickej chyby. Tlakomery môžu mať manžety, ktoré sú pre ruku príliš malé, a pokiaľ  je tomu tak, manžeta sa prepumpuje a krvný tlak sa ukáže byť vyšší, ako je to reálne. Zvykne sa odporúčať, aby si pacient priniesol svoj domáci tlakomer k lekárovi a potom sa porovnajú hodnoty namerané v ambulancii na obidvoch tlakomeroch. Pri tomto postupe sa súčasne skontroluje, či človek pri meraní používa správnu techniku, či si vie správne naložiť manžetu tlakomera a či má daná manžeta správnu veľkosť, primeranú k veľkosti ramena. 

A čo vtedy, ak sa podnikli všetky opatrenia na získanie presných hodnôt z merania krvného tlaku, ale v ordinácii lekára je stále vysoký a doma je takzvane v poriadku? Vtedy je vhodné doplniť 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku, takzvaný tlakový Holter. Až po tomto vyšetrení je možné hovoriť  o tom, že pacient naozaj trpí syndrómom bieleho plášťa. Síce nie je žiadny spôsob, ako ho „vyliečiť“, štúdiami bolo preukázané, že celkové riziko ovplyvňujúce orgány - srdce, obličky či mozog  je minimálne, avšak pacienti so syndrómom bieleho plášťa majú zvýšené riziko rozvoja artériovej hypertenzie v nasledujúcich rokoch a vyžadujú preto zvýšenú pozornosť a pravidelné meranie krvného tlaku.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť