Čo môžem pre seba urobiť po sviatkoch? Potrebujem vrátiť krvný tlak a váhu na pôvodné hodnoty.

5. januára 2021

Pomaly sa končí vianočné obdobie oddychu, nič nerobenia a prejedania sa. Niektorí dodržiavali  odporúčania zdravej životosprávy, tí teda nebudú mať po sviatkoch problém. Ale čo ostatní, ktorí si dopriali oddych aj od zdravého stravovania a aktívneho pohybu?

Veľa ľudí sa snaží počas bežného roka dodržiavať režim zdravého životného štýlu, ale sviatky bývajú obdobím, kedy sa od neho upúšťa viac, ako je niekedy treba, čo môže zanechať zmeny na tele v podobe zvýšeného krvného tlaku alebo zvýšených hodnôt cholesterolu v krvi.

Existuje však niekoľko odporúčaní, ktoré dokážu pomôcť nášmu telu, aby sa zbavilo prebytočných kilogramov a vrátilo hodnoty krvného tlaku a cholesterolu do optimálnych úrovní. 

Štandardné stravovacie dávky by sa mali konzumovať 3-krát denne a medzi jedlami by sa malo niekoľko hodín tzv. pauzovať. Pravidelné jedenie zabezpečí telu rovnomerné rozloženie príjmu živín a energie. Pauzovanie pomôže vytráveniu, a teda vtedy človek vždy začína jesť hladný, čím sa vylučovanie inzulínu dostane do rovnováhy a veľkosť žalúdka sa postupne upraví.

Na tanieri by mali prevládať vyvážené ľahké jedlá. Optimálna strava by mala obsahovať  približne 50 percent bielkovín a tuku (mäso, hydina, ryby, syry, strukoviny, vajíčka, jogurt, orechy, semiačka) a druhú polovicu tj. 50% by mali tvoriť  zelenina a prílohy s nízkou glykemickou záťažou,  ako sú celozrnná ryža, ražný chlieb, ražné alebo ovsené vločky a ražné cestoviny.

food-1245685_1920

Dodržanie pitného režimu má veľký vplyv na celkovú kondíciu človeka, preto je celodenné pitie vody v malých a častých dávkach mimoriadne dôležité. Odporúča sa, aby sme v závislosti od osobnej hmotnosti vypili denne od 2,5 do 3,5 litra vody.

Spánok tiež dokáže prinavrátiť stratenú formu, preto by sme si ho mali dopriať 8 hodín denne.  Ak nebudeme dbať na dostatok regenerácie, z prijatej stravy si telo robí väčšiu energetickú zásobu, aby vyvážilo tento nedostatok. Potom sa zvýši chuť na cukor, ktorý funguje ako najrýchlejšia energia počas dňa.

Znížiť vysoké hodnoty krvného tlaku a cholesterolu v krvi dokáže aj absencia alkoholu. Alkohol okrem toho, že obsahuje zbytočné kalórie, vytvára väčšiu chuť do jedla, hlavne na nezdravé jedlá s väčším obsahom tuku a cukru. Pravidelná konzumácia alkoholu má taktiež vplyv na narušenie metabolizmu, ktoré môže spôsobiť výrazné spomalenie alebo zastavenie znižovania krvného tlaku a hladiny cholesterolu v tele.

Vyhradiť si a využiť čas pre aktívny pohyb sú zásadné predpoklady toho, aby sa telo po sviatočnom hodovaní vrátilo do pôvodnej formy. Prvé dni zdravého režimu sa človek môže  cítiť unavený, vtedy sa odporúča viac oddychovať. Po pár dňoch sa môže zaradiť do denného režimu pravidelný pohyb aspoň 3-4 krát do týždňa. Vybrať by sme si mali, čo nás baví najviac, napríklad  prechádzky v prírode, bicyklovanie, beh alebo cvičenie jogy. Netreba však hľadať rôzne výhovorky, ako sa cvičiť nedá, každý ho zvládne, hoci aj doma pred televízorom, ak je počasie vonku naozaj nevľúdne

V období, keď sa snažíme svoju kondíciu zlepšiť, je dobré doplniť magnézium, vitamín D, omega 3 mastné kyseliny a vitamín C. Táto kombinácia minerálov a vitamínov dopomôže k rýchlejšej úprave inzulínu, vysokého krvného tlaku a k optimalizácii hodnôt cholesterolu v krvi, odstráneniu únavy a pôsobí ako prevencia proti stresu.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť