Ako fungujú tepny a dobrý cholesterol v nich

29. apríla 2021

Zlý či dobrý cholesterol? Máme odpoveď. Akú úlohu zohráva cholesterol v našich tepnách a na čo všetko slúžia tepny v našom tele, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 

Tepny zohrávajú v ľudskom tele kľúčovú úlohu, spolu so žilami tvoria cievny systém organizmu. Sú súčasťou kardiovaskulárneho systému.  Vďaka ním nám prúdi okysličenú krv smerom od srdca ku tkanivám do celého tela, pričom výnimkou je len pľúcnina. Tá vedie odkysličenú z pravej komory priamo do pľúc. Medzi najdôležitejšie úlohy tepien patrí rozvádzanie už spomínanej okysličenej krvi bohatej na živiny po celom tele, uplatňujú sa tiež aj pri regulácii krvného tlaku. Krv v tepnách obsahuje nielen kyslík, ale aj látky nevyhnutné pre správnu funkciu tkanív a buniek.

 

Naše telo má hlavnú najväčšiu tepnu, ktorou je srdcovnica – aorta. Vychádza z ľavej srdcovej komory srdca, ktorá vytvára oblúk doľava dozadu a otáča sa k chrbtici. Z oblúka aorty vystupujú smerom k hlave tri tepny - ramenohlavová, ľavá spoločná krčnica a ľavá podkľúčna tepna. Oblúk aorty pokračuje smerom nadol ako hrudníková aorta, ktorá pokračuje ako brušná aorta a z nej vystupujú ďalšie a ďalšie menšie tepny.

 

Pri jej rozšírení dochádza k oslabeniu stien a ak je príliš veľké, môže až prasknúť. Vydutina (aneuryzma) je nebezpečná diagnóza, jej prasknutie sa často končí až smrťou. Za vznikom ochorenia stojí niekoľko faktorov, jedným z nich je aj vysoký cholesterol či vysoký krvný tlak.

 

Keď cholesterol pomáha

 

A keď už hovoríme o cholesterole, netreba sa ho báť. Ako sme už spomínali v minulom článku, tak nie každý cholesterol je zlý. Ten dobrý, ktorý označujeme ako HDL, nám pomáha. Jeho zvýšené hodnoty totiž znižujú riziko ochorenia vencovitých tepien. HDL chráni tepny pred ich nebezpečným upchávaním a v porovnaní s LDL menej oxiduje, čím nezanecháva na stenách tepien lepkavé pláty. Na druhej strane tu teda nemáme len problém so zlým cholesterolom, ale často ľudí trápi príliš nízka hladina toho dobrého. A o tom sa už hovorí, resp. vie oveľa menej.

 

Pred znižovaním toho zlého cholesterolu varujú aj lekári a odborníci na zdravú výživu. Tí odporúčajú siahnuť po tukoch rastlinného pôvodu. Tuky prítomné v živočíšnych produktoch obsahujú prevažne nasýtené mastné kyseliny a cholesterol. Tieto zvyšujú hladinu LDL cholesterolu v krvi, a preto stúpa riziko ukladania sklerotických plátov na steny tepien. Pri konzumácií vhodných tukov sa ale tieto procesy brzdia a naopak stúpa hladina ochranného HDL cholesterolu. Vynikajúcim pomocníkom preto môže byť aj konzumácia tuku z rýb.

 infografika pre druhý článok-01_1

V Amerike napríklad považujú veľmi vysokú hladinu dobrého cholesterolu za priaznivý faktor pri ochorení vencovitých tepien. Ak sú hodnoty dobrého cholesterolu príliš nízke, tak lekár zvolí potrebnú liečbu.

 

Veľké pomocníčky, tepny!

 

Vráťme sa ešte na chvíľu k tepnám. Naše telo potrebuje veľmi pevné, odolné, svalnaté a pružné tepny. Dôvod je veľmi jednoduchý, čelia vysokému tlaku, keďže krv v nich prúdi veľmi rýchlo pod týmto tlakom. Svaly v stenách tepien sú pod neustálou kontrolou nášho nervového systému, dokážu sa pravidelne sťahovať, čím rozvádzajú krv do celého tela.

Vedeli ste napríklad, že ak sa ochladí, tak sú to tepny v koži, ktoré dokážu v prípade pôsobenia chladu na naše telo reagovať tým, že znížia prietok krvi, jednoducho sa stiahnu. Je to obranný mechanizmus nášho tela, aby nestrácalo teplo. Funguje to, samozrejme, aj opačne. Dokážu sa roztiahnuť, čím zas pomáhajú pri ochladzovaní organizmu.

 

A tak niet divu, že je dôležité udržiavať tepny v dobrej kondícií. Tepny alebo aj inak nazývané artérie však postihujú rôzne choroby, najčastejšie aterosklerózou – kôrnatenie tepien. Ochorenia tepien nazývame aj ochorenia cievneho systému a postihujú rôzne časti tela. Ochorenia tepien sú výsledkom už výsledkom aterosklerózy alebo nahromadenia povlaku na stenách tepien. Tukové usadeniny zúžia alebo zablokujú tepnové kanály a to následne vedie k zníženému prietoku krvi. Tým sa zároveň zvyšuje pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín. A čo presne znamená znížený prietok krvi? Tkanivá a jednotlivé orgány neprijímajú dosť kyslíka, čím odumierajú tkanivá. Medzi ďalšie choroby postihujúce tepny patrí ešte aj disekcia aorty, aneuryzma aorty alebo Raynaudova choroba.

 

Lekári varujú pacientov pred fajčením, odporúčajú zdravú stravu a primeranú pohybovú aktivitu ako zníženie rizikových faktorov, ktoré vedú k spomínaným ochoreniam.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť