Domáce meranie tlaku krvi nepodceňujte. Hodnoty si zapíšte

14. mája 2021

Lekári odporúčajú, aby sme si krvný tlak pravidelne kontrolovali aj v domácom prostredí, pričom je dôležité, aby bol meraný správnym postupom a správnou metódou za pomoci validovaných (kontrolovaných) prístrojov.

Prinášame vám jednoduchý záznamník na monitorovanie vášho tlaku krvi. Nájdete ho v prílohe nižšie. Tento záznamník si môžete jednoducho stiahnuť, vytlačiť a postupne počas siedmich dní do neho zapisovať jednotlivé namerané hodnoty. Po zapísaní všetkých meraných hodnôt môžete navštíviť svojho obvodného lekára, ktorému tento vyplnený záznamník počas preventívnej prehliadky odovzdáte.

A, samozrejme, nezabudnite aj na správne meranie.

Aké sú teda zásady správneho merania tlaku krvi?

  • Pred každým meraním by mal pacient sedieť aspoň päť minút v pokoji, nerozprávať.
  • Celé meranie by malo prebehnúť bez prítomnosti vonkajších rušivých vplyvov.
  • Manžeta tlakomeru sa upevní na ruku tak, aby bola niekoľko centimetrov nad lakťom - vo výške srdca. Predlaktie je voľne položené na stole a lakeť mierne zohnutý.
  • Počas celého merania ruku nedvíhame, opierame dolné končatiny o zem, nestláčame brucho a nerozprávame.

Stiahnite si záznamník domáceho monitorovania tlaku krvi 

"Práve hodnoty tlaku krvi (TK) namerané v domácom prostredí veľmi dobre odzrkadľujú, či vás lieky na tlak dostatočne chránia napr. pred cievnou mozgovou príhodou, infarktom srdca alebo poškodením obličiek. Ak lieky náhodou ešte neužívate, viete zistiť, či už tlak potajme nezaťažuje váš srdcovocievny systém. Prečo si nezapísať do denníčka skratku „TK"? Jednoduchá pripomienka, ktorá znamená pre vás veľmi veľa. Nezabúdajte, čo je pre vás bežnou aktivitou, až tak „samozrejmé" nemusí byť. Pamätajte na prevenciu."

MUDr. Adriana Šimková, PhD.

NasTim_7772

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť