Na slovíčko s doktorkou Bendovou: Vysoký cholesterol nebolí, dobrý potrebujeme všetci.

21. mája 2021

Únia pre zdravšie srdce začiatkom mája (4.5.2021) usporiadala na sociálnej sieti Facebook webinár na tému Všetko na tému vysoký cholesterol. Poradňu odborne zastrešila lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD.  Webinár priblížil množstvo základných otázok – ako rozlíšiť dobrý od zlého cholesterolu,  ako zistiť jeho hodnoty a čo všetko sa za cholesterolom skrýva.

 

Aj keď má cholesterol všeobecne veľmi zlú povesť, tak je pre náš život nevyhnutný.  Cholesterol potrebujeme bez výnimky všetci. Bez neho nemôže organizmus správne fungovať. Vďaka nemu sa nám tvoria hormóny, vitamín D a dôležité žlčové kyseliny, ktorým vďačíme za to, že dokážeme stráviť jedlo. Je pomocníkom pri uzdravovaní a regenerácii. Naše telo si ho z dvoch tretín tvorí samo priamo v pečeni, zvyšnú časť získavame prostredníctvom stravy.

Ale hľadať si informácie na internete nestačí, treba si dať jeho hodnoty zmerať priamo u lekára.  Veď cholesterol je spoločne s fajčením a vysokým krvným tlakom v rovnakej skupine najzávažnejších rizikových faktorov ochorení srdca a ciev. 

 

Vedeli ste, že...

... existuje dobrý cholesterol (HDL) a zlý cholesterol (LDL)? Kým pri tom dobrom sa báť nemusíme a vďačíme mu za to, že nám čistí tepny a zároveň priaznivo pôsobí na krvný obeh, tak pri tom zlom už treba byť na pozore. Ten nám tepny upcháva, takže aj jeho koncentrácia v krvi by mala byť čo najnižšia. Naopak, čím vyššia hladina HDL cholesterolu v krvi je, tým lepšie pre srdce. Zlý cholesterol ale nijak v tele necítime, nebolí a v mladšom veku sa ani nijako výrazne neprejavuje. Jeho dôsledky v podobe srdcovo-cievnych ochorení sa prejavia až vo vyššom veku.

 na slovičko s doktorkou Bendovou

Všetko o cholesterole sa však už dozviete v online poradni s pani doktorkou MUDr. Janou Bendovou, ktorú si môžete pozrieť aj zo záznamu. A nakoniec nechýba ani diskusia, v ktorej pani doktorka stihla odpovedať na zaujímavé otázky.

 

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť