Ženy, búši vám srdce? Možno za to môže klimaktérium

28. marca 2023

Klimaktérium, alebo ľudovo nazývaný prechod, sa začína u žien individuálne. Najčastejšie prichádza v období od 45. do 55. roku života. Môže nastúpiť aj oveľa skôr, alebo neskôr. Celé obdobie klimaktéria trvá približne 10 rokov a delí sa na štyri fázy: premenopauzu, perimenopauzu, menopauzu a postmenopauzu (posledné je obdobie po poslednej menštruácií). Počas tohto polčasu života ženy sa postupne spomaľuje činnosť vaječníkov, pričom sa výrazne znižuje produkcia ženských hormónov - estrogénov a gestagénov.

Všetky fázy klimaktéria sú často sprevádzané novými, pre ženu nepoznanými pocitmi. U každej ženy prebieha prechod individuálne, najčastejšie sú to návaly horúčav, zmeny nálad, suchosť pošvy a veľmi často sa objavuje aj búšenie srdca, tzv. palpitácia. 

Nepravidelný srdcový rytmus u žien v klimaktériu je u žien spôsobený zníženou produkciou estrogénu. Tento hlavný ženský hormón má okrem iného vplyv aj na krvný tlak a cholesterol. Jeho nedostatok tiež stojí za zvýšeným odbúravaním vápnika z kostí, osteoporózou, a tiež za ukladaním tukových látok a vápnika do stien ciev, čo môže spôsobovať ich stuhnutie (aterosklerózu) a to môže viesť až k srdcovému infarktu.

Čo robiť, aby ste mali búšenie srdca pod kontrolou?

Viaceré štúdie poukazujú na spojenie medzi zdravým srdcom a menštruáciou. Ženy, ktoré majú pravidelný menštruačný cyklus, sú menej vystavené srdcovým ochoreniam ako ženy, ktoré majú menštruáciu občas alebo vôbec. "Búšenie srdca ako jeden z typických symptómov klimaktéria, trápi nejednu ženu. Príde nečakane, môže trvať 3 - 5 minút, niekedy aj dlhšie. Väčšinou nejde o nič závažné, žena je však právom vystrašená, keďže sa doposiaľ s týmto nestretla. Obava a úzkosť z neznámeho, môžu prispieť k zhoršeniu príznakov," hovorí MUDr. Adriana Šimková, PhD, všeobecná lekárka a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo.  

Čo by mala žena urobiť, aby mala búšenie srdca pod kontrolou, ak má zároveň podozrenie, že prichádza koniec obdobia plodnosti? "Vyhľadajte gynekológa, ktorý rozhodne o ďalšej liečbe "šitej na mieru" pre vás. Môže zvoliť napríklad substitúciu hormónmi, ktoré nahrádzajú , respektívne vyrovnávajú hladinu ženských pohlavných hormónov. Ak môžete užívať hormóny, je to najideálnejšia cesta. Vyžaduje sa však disciplína pacientky - musí absolvovať pravidelné preventívne prehliadky, vrátane mamografie." odporúča MUDr. Adriana Šimková, PHd. 

Podľa jej slov príznaky pri liečbe ustupujú (a to nielen búšenie srdca) do približne 2 - 3 mesiacov. Navyše je žena chránená aj pred srdcovo -cievnymi komplikáciami, ako je napríklad srdcový infarkt či cievna mozgová príhoda. 

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť