Zabudol som užiť liek. Čo mám teraz robiť?

Starší ľudia pre chronické zdravotné ťažkosti niekedy naraz užívajú šesť aj viac druhov liekov. Každý z liekov však môže mať odlišné pravidlá na užívanie, pretože niektoré treba brať 2-krát denne, iné napríklad iba večer spolu s jedlom, niektoré si zase treba vziať iba raz za predpísané obdobie.

Lieky teda treba užívať vždy s opatrnosťou. Predovšetkým, ak sa berie nie jedna či dve, ale viac tabletiek naraz. Pamätať  si rozpis liekov je komplikované, a preto nie je nič nezvyčajné, že starší ľudia v predpísaných liekoch strácajú prehľad, alebo ich zabúdajú užívať.  Moderné lieky sa dnes dávkujú jedenkrát denne a niektoré z nich obsahujú v jednej tablete dve, či tri liečivá vhodne nakombinované tak, aby mali pri maximálnej účinnosti minimum nežiaducich účinkov.

adam-niescioruk-hWzrJsS8gwI-unsplash
Lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, ktoré zvyšujú vylučovanie tekutín z organizmu, sa musia užívať v ranných hodinách. Pri večernom užívaní by totižto  mohli spôsobiť nočné nutkanie na močenie a tak zhoršiť kvalitu spánku. Užívať by sa mali pravidelne a podľa presných pokynov lekára.

Už pri predpisovaní medikamentov lekár poučí pacienta o tom, čo treba robiť, ak by náhodou na nich zabudol. Tieto rady sú mierené presne na daného pacienta. Ale ak si chce byť človek istý, čo treba robiť a zabudol na pokyny, môže sa telefonicky obrátiť na svojho lekárnika.

Rozhodne ale neužívajte liečivá, ktoré neboli predpísané pre vás. Dôležité tiež je, aby ste svojvoľne neprestávali užívať tabletky, ktoré máte. A to ani v prípade, že sa zdravotný stav zlepšil, alebo sa lieky zdajú neúčinné. Všetko  je potrebné najskôr skonzultovať so svojím lekárom. Dávkovanie liekov je vždy podložené klinickými štúdiami a každý z nich sa vyznačuje jedinečnými vlastnosťami, preto by sa dávkovanie rozhodne nemalo  určovať podľa ľubovôle.

Je vhodné vytvoriť  si zoznam liekov  ktoré užívate a nosiť ho so sebou,  napríklad v peňaženke. Môže si ho aj vypýtať od svojho lekára,  ide o tzv. liekový denník. V zozname, by mali byť zaznačené aj druhové názvy liekov, dávkovanie a dôvod, prečo sa užívajú. Netreba zabudnúť na jeho pravidelnú obnovu na základe nových pridaných či odobraných medikamentov. Tiež je dobré dať kópiu zoznamu niekomu blízkemu pre prípad núdze.

Dobrým pomocníkom je dávkovač liekov, do ktorého si nadávkujete lieky vopred. Tak budete presne vedieť, či ste nejaký liek vynechali a kedy sa tak stalo. A určite neužijete väčšie množstvo liekov, ako máte predpísané. V prípade, že človek horšie vidí, je vhodné požiadať príbuzného, aby s dávkovaním liekov pomohol a všetko vopred pripravil.

Moderná technika priniesla i rôzne aplikácie, ktoré fungujú ako pripomienka. Stačí si ich stiahnuť do mobilu a začať používať.

Lekári hovoria o tom, že až polovica pacientov neužíva lieky na chronické ochorenia tak, ako by mali. Ochota podrobiť sa liečbe je pritom veľmi dôležitý krok k úspešnému liečeniu. Je dôležité vedieť, kedy treba dané lieky užívať. Presnejšie, kedy a v akom časovom úseku dňa si má človek lieky vziať. Okrem toho, kedy sa majú lieky užívať, je dôležité vedieť, aj ako lieky užívať. Lekár preto vždy odporúča, či treba užiť  lieky na lačno, alebo sa majú užiť až po jedle.  Ak existuje problém s užívaním liekov, je najvhodnejšie o probléme informovať najskôr lekárnika, ktorý zistí či lieky užívate správne. Ak neužívate lieky správne, treba o probléme informovať aj lekára, ktorý môže podľa potreby lieky zmeniť. Ak je liečebná schéma komplikovaná, existujú možnosti zjednodušenia liečby vo forme kombinovaných liekov, ktoré znížia počet tabliet potrebných na dosiahnutie cieľových hodnôt napríklad tlaku krvi a zvýšia adherenciu pacienta (pacient nezabudne užiť). Nie je rozumné prestať lieky užívať a s nikým sa neporadiť.

Festival zdravia 2025

Festival zdravia 2025 – v ktorých mestách nás nájdete?

Pacientom odporúčam prečítať si pred návštevou lekára recenzie

Pozvánka na 3. edukačné podujatie pre pacientov s kardiovaskulárnym ochorením