Ateroskleróza karotických artérií

stenoticko-obliteračné postihnutie karotických artérií

Stenóza karotídy, alebo inak povedané zúženie krčnej tepny, ktoré vzniká najčastejšie na podklade aterosklerózy. Vyskytuje sa u 5-10% populácie vo veku nad 65 rokov. Najobávanejšou komplikáciou je narušenie prekrvenia mozgového tkaniva, teda vznik cievnej mozgovej príhody.

Ateroskleróza, nazývaná aj „kôrnatenie tepien“ je komplexný proces hromadia „usadenín“ (tvorené tukom, vápnikom alebo inými zložkami) v stene cievy, v dôsledku čoho stratí cieva svoju pružnosť a poddajnosť. Jedná sa o progresívne ochorenie, teda priemer cievy sa zužuje postupne. Pokiaľ sa časť usadeniny stane nestabilnou, môže sa uvoľniť, vytvoriť krvnú zrazeninu ktorá následne môže upchať cievu. Pri uzavretí cievy vyživujúcej mozog sa zabráni prúdeniu krvi do mozgového tkaniva a vznikne cievna mozgová príhoda – tzv. „porážka“.

Poznáme viacero rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia. Časť z nich pritom môžeme eliminovať (ovplyvniteľné rizikové faktory):

  1. Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
  2. Fajčenie
  3. Zvýšené množstvo „zlého“ cholesterolu v krvi (LDL-cholesterol)
  4. Cukrovka (diabetes mellitus)
  5. Obezita, a rôzne iné.

Riziko vzniku stenózy karotídy je teda možné znížiť obmedzením ovplyvniteľných rizikových faktorov aterosklerózy, teda napríklad

  • zanechaním fajčenia
  • liečbou hypertenzie a cukrovky
  • vyváženým stravovaním
  • dostatkom pohybu

Symptómy

Vo väčšine prípadov stenóza karotíd nemusí mať žiadne symptómy, hovoríme teda o „asymptomatickej“ stenóze. Pokiaľ však dochádza k poruche prekrvenia mozgového tkaniva, môže sa prejaviť neurologickými príznakmi, ako:

  • náhla slabosť alebo nemotornosť ruky alebo nohy na jednej strane tela
  • náhle ochrnutie ruky alebo nohy na jednej strane tela
  • strata koordinácie alebo pohybu ruky alebo nohy na jednej strane tela
  • znecitlivenie alebo strata citu v tvári alebo končatinách
  • náhle problémy s rečou a porozumením reči
  • dočasná strata zraku alebo rozmazané videnie
  • náhle závrate alebo strata rovnováhy
  • zmätenosť, znížená schopnosť koncentrácie, závraty, mdloby
  • náhla, silná bolesť hlavy bez známej príčiny

Uvedené príznaky môžu vymiznúť, v niektorých prípadoch však môžu byť už trvalé. Stenóza karotídy sa považuje za symptomatickú pokiaľ v priebehu predchádzajúcich šiestich mesiacov došlo k vzniku neurologických príznakov.

Liečba

Liečba aterosklerózy krčnej tepny sa odvíja od prítomnosti symptómov a závažnosti zúženia cievy. V prvom kroku je dôležité obmedzenie všetkých rizikových faktorov aterosklerózy.

Farmakologická liečba je zameraná na stabilizáciu aterosklerotických plátov, prevenciu zrážania krvných doštičiek a tvorby krvných zrazením. Využívajú sa následujúce skupiny liekov:

  1. Antiagreganciá, teda lieky ktoré znižujú schopnosť zrážannia krvných doštičiek a tým zabraňujú tvorbe krvných zrazenín
  2. Hypolipidemiká, teda lieky znížujúce hladiny cholesterolu, napr. statíny

Lieky môžu viesť k spomaleniu alebo zabráneniu progresie ochorenia, čím pomáhajú predchádzať najobávanejšej komplikácii – cievnej mozgovej príhode. V niektorých prípadoch však nie sú postačujúce, preto pacienti musia podstúpiť invazívny výkon (endovaskulárna alebo chirurgická liečba). Endovaskulárna liečba, tzv. „stenting karotíd“ – miniinvazívna metóda, pri ktorej sa za lokálneho znecitlivenia v slabine zavádza katéter do tepnového riečiska a v mieste zúženia karotídy sa ním zavedie „výstuž“ – stent, ktorý prekryje aterosklerotický plát. Karotická endarterektómia je cievnochirurgický zákrok, pri ktorom sa z krčných tepien odstráni plak a krvné zrazeniny.

Nutnosť podstúpenia invazívneho zákroku sa však posudzuje u každého pacienta individuálne vzhľadom na jeho rizikovosť a s ohľadom na jeho preferencie.

Zdroje

  • Mazzolai L, Teixido-Tura G, Lanzi S, et al. 2024 ESC Guidelines for the management of peripheral arterial and aortic diseases. Eur Heart J. 2024 Sep 29;45(36):3538-3700.

Autorka: MUDr. Miroslava Dišeková