Strávte sviatky v zdraví a pohode. Ako na to?

11. decembra 2023

Vianočné a novoročné obdobie predstavuje pre srdce nesmiernu záťaž. Môžu za to jedlá plné tuku, soli a cukru, množstvo spoločenských podujatí, nákupy darčekov na poslednú chvíľu, prípravy na sviatky, nedostatok pohybu a, samozrejme, všadeprítomný alkohol. Svoje robí aj tlak na to, aby boli Vianoce „dokonalé“.

 Prinášame vám preto rady, ako toto obdobie prežiť v čo najväčšej pohode a zdraví a zároveň si ho čo najviac užiť.

Hýbte sa - počas sviatkov sa vám ľahko stane, že na pohyb "zabudnete" a strávite ich len posedávaním. Vášmu telu aj mysli však dobre padne napríklad prechádzka po Štedrej večeri alebo počas novoročného predpoludnia. 

Skúste si naplánovať počas každého voľného dňa aspoň krátku prechádzku na čerstvom vzduchu.

Nový rok je zvyčajne časom, keď si ľudia dávajú záväzky, že sa vrátia k cvičeniu alebo začnú s novou aktivitou. Lepšie však je venovať čas pohybu počas celého roka, vrátane sviatkov. Nemusí to byť nič náročné a je pritom dôležité poznať svoje limity, no pravidelný pohyb vám zlepší náladu a zníži úzkosť. 

Udržujte sa v teple - príliš veľký chlad pre srdce nie je dobrý, spôsobuje zúženie ciev, čo zvyšuje krvný tlak. Nižšie teploty tiež znamenajú, že krv sa ľahšie zráža.

Keď teda vyrazíte na odporúčanú zimnú prechádzku, neprežeňte to, dbajte na to, aby ste boli v teple - nebuďte vonku príliš dlho a navrstvite si oblečenie.

Mašrťte s rozumom alebo maškrty úplne vynechajte - hlavnou udalosťou počas sviatkov síce býva Štedrá večera, no stoly sú po celý čas plné dobrôt a koláče sú vždy na dosah.

Postarajte sa, aby ste mali po ruke zdravšie alternatívy, ako oriešky, mrkvu alebo čerstvé ovocie.

A keď je čas na dezert, počúvajte svoje telo a ak sa už cítite plní, dajte si radšej šálku čaju alebo sa o koláč podeľte.

Skúste zdravšie alternatívy tradičných jedál - uprednostnite rybu na masle alebo dusenú miesto vyprážanej, zemiakový šalát nahraďte verziou bez majonézy a uberte soli.

Dajte si tiež pozor na veľkosť porcií - počas Vianoc totiž zvykneme jesť viac ako zvyčajne.

Neporušujte diétu - ak ste prekonali infarkt alebo trpíte hypertenziou, je dôležité, aby ste sa držali odporúčaného stravovania a neporušovali drasticky svoju diétu ani počas sviatkov.

Náhle zvýšenie príjmu soli, alkoholu alebo ťažkých jedál by mohlo zhoršiť vaše problémy.

Nehladujte - Ak budete pred Štedrou večerou celý deň hladovať, je omnoho pravdepodobnejšie, že to potom s jedlom preženiete. Dajte si počas dňa aspoň ľahké zdravé dobroty a strážte si veľkosť porcií.

Dávajte si pozor na alkohol - spoločenské podujatia, večierky a rodinné stretnutia spravidla sprevádza popíjanie. Ak sa rozhodnete pridať, pite s mierou a držte sa odporúčaní.

Striedajte alkoholické nápoje s vodou a inými nealkoholickými nápojmi, no zároveň myslite na to, že mnohé nealkoholické alebo nízkoalkoholické nápoje obsahujú priveľa cukru a je najlepšie ich obmedziť.

Nadmerné pitie alkoholu môže časom zvýšiť krvný tlak a zvyšuje riziko srdcových ochorení aj u ľudí, ktorí zvyčajne veľa nepijú. Môže tiež spôsobiť fibriláciu predsiení a zvýšiť riziko infarktu a mŕtvice.

Príznaky „opice“ tiež môžu pripomínať zlyhanie srdca alebo srdcovú príhodu. Ak máte problémy so srdcom, je preto najlepšie vyhnúť sa pitiu alkoholu.

 A pamätajte si, že nie je vašou povinnosťou na spoločenských akciách piť alkohol - ak odmietnete, je to vaše rozhodnutie a je to v poriadku.

Pite dostatok vody - dehydratácia spôsobená limonádami, sodíkom, cukrom a alkoholom sa môže podpísať na vašom tele. Ak chcete mať zdravé srdce, dbajte na pravidelné pitie vody.

Poriadne sa vyspite - počas decembra je toho viac na vybavovanie. Treba nakúpiť, upratať, upiecť, pomôcť deťom s prípravami na besiedky. Aby ste každý deň stihli čo najviac, najjednoduchšie je obetovať spánok. 

Telo však spánok potrebuje na regeneráciu a jeho nedostatok odborníci dávajú do súvislosti so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb. Mali by ste sa preto snažiť každý deň spať sedem až osem hodín.

K dobrému nočnému odpočinku vám pomôže fyzická aktivita, obmedzenie konzumácie alkoholu a tiež ak aspoň hodinu pred spánkom nebudete používať mobilné zariadenia a vypnete všetky obrazovky.

Hovorte NIE - Snažte sa držať čo najďalej od stresujúcich situácií a nepreháňajte to s povinnosťami. Uvedomte si, že ste len ľudia a nemôžete zvládnuť všetko bez pomoci. Ak toho bude na vás priveľa, môže to viesť k vyčerpaniu, hnevu a emočnému stresu, pričom to všetko predstavuje záťaž pre srdce.

Ak sa cítite vyčerpane, oddýchnite si.  

I keď je príjemné vidieť rodinu a stretnúť sa s ľuďmi, ktorých bežne cez rok nevídate, prináša to so sebou stres. Tlak na to, aby bolo všetko dokonalé, môže vyvolať úzkosť. Hádky v rodine môžu zvyšovať krvný tlak.

Vyhýbajte sa preto rozhovorom a situáciám, o ktorých už vopred viete, že vyvolajú úzkosť alebo stres. Ak sa cítite pod tlakom, dajte si pauzu a choďte sa poprechádzať.

Neignorujte príznaky a dávajte si pozor - mnohí ľudia počas sviatkov ignorujú svoje zdravie, nepočúvajú svoje telo alebo si povedia, že pôjdu k lekárovi až v novom roku.

Nezabúdajte brať lieky a vnímajte ako vám je. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, nepripisujte to hneď stresu alebo zlému tráveniu v dôsledku prejedenia sa, neobávajte sa, že to ostatným spôsobí nepríjemnosti a neignorujte to.

Ľudia si niekedy mýlia infarkt so záchvatom paniky, no je lepšie, ak budete v poriadku ako neskôr ľutovať, že ste nič nepovedali.

Neignorujte diskomfort alebo bolesť len preto, že cestujete a v prípade potreby vyhľadajte pomoc.

Spravte si sviatky, ktoré nebudú len o jedle a televízií - doplňte si čas s rodinou a priateľmi o spomenuté prechádzky a pridať môžete aj stolové hry, zimné športy či ručné práce.

Naozaj si užite čas v spoločnosti rodiny a priateľov - vypnite na chvíľu správy a sociálne médiá a venujte sa ľuďom okolo seba.

Sviatky sú predsa najmä o čase strávenom s tými, ktorých máte najradšej a všetci chceme mať takého času čo najviac.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť