Komplikácie ochorení a liečba

Srdcové zlyhávanie

Chronické srdcové zlyhávanie je zložité ochorenie, ktoré môže mať rôznu príčinu, prejavy i prognózu. Obyčajne ide o dôsledok iného kardiovaskulárneho ochorenia. Srdcové zlyhávanie neznamená, že srdce sa odrazu zastaví, pri tomto ochorení však jeho schopnosť rozvádzať krv v organizme slabne, a tak nedodáva orgánom v tele dostatok kyslíka a živín. Srdcový sval je pri srdcovom zlyhávaní nútený k tomu, aby pracoval čo najsilnejšie a rýchlejšie, čím sa srdce ďalej oslabuje. Srdcové zlyhávanie teda nevzniká náhle, ale ide o dlhodobý proces, pri ktorom sa srdce postupne vyčerpáva a slabne.

Srdcový infarkt

K akútnemu zlyhaniu srdca dochádza, keď sa koronárne cievy náhle upchajú, čo zastaví prúdenie krvi do srdca a časť alebo celý srdcový sval stráca prísun kyslíka. V súčasnosti už mnohí pacienti srdcový infarkt prežívajú, no dochádza pri ňom k poškodeniu srdca a zjazveniu tkaniva, ktoré už viac nie je schopné správne fungovať.

Cievna mozgová príhoda

Srdcovocievne ochorenia môžu viesť k zúženiu až upchaniu ciev, ktoré vedú krv do mozgu, čo sa môže prejaviť cievnou mozgovou príhodou (hovoríme aj o mozgovej mŕtvici). Ide o život ohrozujúci stav, keďže tkanivo mozgu začne odumierať už v priebehu niekoľkých minút.

Aneuryzma

Ide o závažnú komplikáciu srdcovocievnych ochorení, ktorá sa môže prejaviť kdekoľvek v našom tele. Aneuryzma je vlastne vydutina, ktorá vznikne na oslabenej cievnej stene a pokiaľ praskne, pacientovi hrozí život ohrozujúce vnútorné krvácanie. Obyčajne ide o náhlu príhodu s tragickým koncom. Pokiaľ sa z aneuryzmy uvoľní krvná zrazenina, môže tiež zablokovať tepnu na inom mieste tela.

Periférne artériové ochorenie

Pri tomto ochorení neprúdi dostatočné množstvo krvi do končatín (obyčajne dolných), čo sa najčastejšie prejavuje bolesťou nôh pri chôdzi a krívaním.

Náhle zastavenie srdca

Ide o náhle, neočakávané zlyhanie srdcových funkcií a dýchania spojené so stratou vedomia. Náhle zastavenie srdca obyčajne vzniká ako dôsledok poruchy elektrických impulzov v srdci, ktoré zastavia pumpovanie krvi zo srdca do ostatných častí organizmu. Takmer vždy ide o dôsledok iného ochorenia srdca, najčastejšie koronárnej choroby srdca. Ide o život ohrozujúci stav a pokiaľ sa okamžite nelieči, má tragické následky v podobe náhlej srdcovej smrti.

Iné komplikácie

Medzi časté sprievodné ochorenia chorôb srdca patrí tiež obličková nedostatočnosť, poškodenie funkcie pečene, anémia, poruchy pľúcnych funkcií, závažná strata hmotnosti (kardiálna kachexia), znížená funkcia štítnej žľazy, depresia, poruchy dýchania viazané na spánok, arteriálna a žilová trombóza a rôzne iné ochorenia.

Liečba srdca

Pri liečbe ochorení srdca sa môže využívať viacero metód. Základom je zmena životného štýlu a odstránenie rizikových faktorov, ďalej sa využívajú rôzne typy liekov a v niektorých prípadoch aj chirurgický zákrok na srdci.

Životný štýl by mal zmeniť každý pacient s akýmkoľvek ochorením srdca:

komplikacie

  • Prestaňte fajčiť.
  • Kontrolujte si pravidelne hladinu krvného tlaku, cukru v krvi a cholesterolu.
  • Venujte sa fyzickej aktivite aspoň 30 minút denne.
  • Vaša strava by mala obsahovať málo tukov a solí.
  • Udržiavajte si správnu telesnú hmotnosť.
  • Predchádzajte stresu a naučte sa ho zvládať.
  • Dbajte na správnu hygienu, aby ste predchádzali vzniku infekcií.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť