Búšenie srdca

Pocit, že vám srdce bije príliš rýchlo, príliš silno, nepravidelne alebo sa akoby chveje, sa odborne nazýva „palpitácie“ – búšenie srdca. Obyčajne ich cítime v hrudníku, hrdle či na krku a môžu človeka vystrašiť a znepríjemňovať mu život. Väčšinou však nie sú príznakom závažnejšieho zdravotného problému a ani nespôsobujú poškodenie srdca.

Príčiny

Palpitácie sa objavujú najmä v strese a pri pocitoch úzkosti či strachu. Spôsobiť ich ale môže aj kofeín, nikotín a alkohol a tiež príliš intenzívna fyzická aktivita. Často ich pociťujú ženy počas tehotenstva. Zriedka môžu byť palpitácie dôsledkom závažnejšieho ochorenia srdca. Preto ak sa opakujú častejšie, vyhľadajte pre istotu lekára. S jeho návštevou by ste nemali otáľať, pokiaľ sa u vás popri palpitáciách objaví dýchavičnosť, závraty, bolesť na hrudníku alebo mdloby. Príčinou môžu byť ochorenia štítnej žľazy, príliš nízke hladiny cukru v krvi, anémia, príliš nízky krvný tlak, horúčkovité ochorenie, či dehydratácia organizmu. Ak sú palpitácie príznakom ochorenia srdca, obyčajne sa prejavujú ako nepravidelný srdcový rytmus – arytmia. Objavujú sa u pacientov s koronárnou chorobou srdca, pri postupnom zlyhávaní srdca, ako aj u tých, ktorí prekonali infarkt, majú ochorenie srdcových chlopní alebo problémy so samotným srdcovým svalom.

Liečba

Liečba palpitácií závisí od ich príčiny. Pokiaľ nie sú príznakom závažnejšieho ochorenia, obyčajne samy odznejú a nie je potrebná žiadna liečba. Stačí sa vyhýbať faktorom, ktoré ich spôsobujú – znížiť stres a úzkosť, vyhýbať sa niektorým druhom jedál a nápojov, napríklad káve a s mierou užívať lieky, ktoré pôsobia ako stimulanty (napr. lieky proti prechladnutiu a chrípke, či kašľu). Pokiaľ to na zmiernenie palpitácií nestačí, lekár môže v niektorých prípadoch predpísať liečbu betablokátormi alebo tzv. blokátormi kalciového kanála. V niektorých prípadoch, kde sa nedarí poruchu srdcového rytmu kontrolovať liekmi, môže byť indikovaná tzv. ablácia. Ide o invazívny alebo chirurgický zákrok, pri ktorom sa pomocou katétrov ošetrí v srdci miesto, kde arytmia vzniká alebo sa šíri.

Ak lekár odhalí, že palpitácie sú prejavom iného ochorenia, napríklad anémie či srdcovej arytmie, cieľom liečby je liečiť toto pôvodné ochorenie. Pokiaľ vám búšenie srdca spôsobuje užívanie niektorých liekov, lekár vám pomôže nájsť inú, pre vás vhodnejšiu liečbu.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť