Cievna mozgová príhoda

Srdcovocievne ochorenia môžu viesť k zúženiu až zablokovaniu ciev, ktoré vedú krv do mozgu, čo sa môže prejaviť cievnou mozgovou príhodou (hovoríme aj o mozgovej mŕtvici). Ide o život ohrozujúci stav, keďže tkanivo mozgu začne odumierať už v priebehu niekoľkých minút.

Rizikové faktory

Riziko cievnej mozgovej príhody stúpa s vekom. Medzi rizikové faktory patrí tiež vysoký krvný tlak, diabetes, ochorenie srdca, obezita, problémy s krvným obehom, diabetes 2. typu, fajčenie, požívanie alkoholu, ako aj rodinná anamnéza.

Príznaky

  • znecitlivenie a ovisnutie jednej časti tváre – najjednoduchšie sa dá odhaliť, ak sa človek pokúsi usmiať,
  • slabosť alebo znecitlivenie jednej paže – pacient nie je schopný zodvihnúť obe ruky,
  • ťažkosti s rečou – človek zle artikuluje alebo vôbec nie je schopný rozprávať, jeho reči ťažko rozumieť,
  • náhle mdloby, pád na zem.

Liečba

Liečba cievnej mozgovej príhody by mala byť podaná čo najskôr potom, ako sa objavia prvé príznaky. Čím skôr bude pacient v nemocnici, tým nižšie je riziko trvalého poškodenia mozgu. Úvodná liečba závisí od príčiny mŕtvice:

  • Ak je spôsobená krvnou zrazeninou v mozgu (ischemická príhoda), cieľom liečby je obnoviť krvný obeh a stabilizovať vitálne funkcie. Najčastejšie sa pritom využívajú lieky proti zrážanlivosti krvi. Výber liečby závisí od toho, ako rýchlo po prvých príznakoch sa pacient dostane do nemocnice (niektoré účinné lieky sa môžu podávať maximálne do 3 hodín od prvých príznakov mŕtvice), ako aj od umiestnenia a príčiny vzniku zrazeniny. Pokiaľ je zúženie niektorej mozgovej tepny príliš závažné, môže lekár odporučiť aj invazívny zákrok, pri ktorom sa mechanicky odstráni krvná zrazenina z cievy v mozgu. Druhou možnosťou je zákrok, pri ktorom sa do zúženého miesta cievy zavedie katéter so špeciálnym balónikom, ktorý zúženú časť rozšíri. V prípade potreby sa zavedie tzv. stent, ktorý cievu vystuží a udrží ju priechodnú.
  • Pokiaľ je príčinou mozgovej príhody krvácanie do mozgu (hemoragická príhoda), cieľom liečby je dostať krvácanie čo najskôr pod kontrolu, znížiť tlak v mozgu a stabilizovať vitálne funkcie. Ak je krvácanie spôsobené prasknutím aneuryzmy mozgových ciev (vypuklina, ktorá vzniká na oslabenej stene cievy mozgu), môže byť nutný chirurgický zákrok na zastavenie krvácania. V niektorých prípadoch sa podávajú tiež lieky na kontrolu krvného tlaku a hladiny krvného cukru, proti opuchu mozgu, na zníženie horúčky, či zmiernenie záchvatov.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť