Fibrilácia predsiení

Je najčastejšou poruchou srdcového rytmu – teda arytmiou. Ide o dôsledok chaotického krúženia elektrických vzruchov v oboch srdcových predsieňach: V srdcovej predsieni vzniká chaotická, abnormálna elektrická aktivita, ktorá sa šíri z iných častí predsiení, ako by mala. Dôsledkom je, že predsiene prestanú tĺcť organizovane a klesá výkonnosť a čerpacia schopnosť srdca. Obyčajne sa vzruchy rýchlo prenesú aj na srdcové komory, ktoré začnú tiež tĺcť nepravidelne a rýchlo.

Najzávažnejšie riziko súvisiace s fibriláciou predsiení je mozgová mŕtvica, ktorá hrozí pacientom až 5-krát častejšie, ako pri normálnom rytme srdca. Pri tomto ochorení totiž srdcom neprúdi krv plynulo a môže viaznuť v predsieňach. Ako dôsledok sa začnú krvné bunky zhlukovať a môžu vytvoriť zrazeninu. Krvná zrazenina sa môže so srdca uvoľniť (embolus) a krvným obehom sa môže dostať až do mozgu, tam upchať cievu a spôsobiť tak mozgovú porážku. Zrazenina však môže „zaplávať“ po krvnom prúde aj inde a upchať cievy končatín, obličiek, či brušných orgánov.

Pokiaľ je srdcový rytmus nesprávny počas dlhšieho obdobia (týždne alebo mesiace), môže poškodiť srdce. Ako srdce slabne, krv sa začne navracať do pľúc, čo negatívne ovplyvní dýchanie. V najvážnejších prípadoch, najmä ak je tempo srdca príliš rýchle alebo ak sa fibrilácia objaví v už oslabenom srdci, môže spôsobiť až srdcové zlyhanie. Pacientom tiež hrozí vyššie riziko hospitalizácie a úmrtia.

Príznaky

Niektorí ľudia s fibriláciou predsiení nepociťujú žiadne príznaky a ochorenie sa u nich odhalí až pri preventívnej zdravotnej prehliadke alebo náhodne pri vyšetrení na iné ochorenie. U väčšiny sa však objavujú tieto prejavy:

  • búšenie srdca, často rýchle,
  • únava,
  • pocit nedostatočného dychu, nedostatku vzduchu,
  • závraty,
  • bolesť na hrudníku.

Liečba

Výber najvhodnejšej terapie ovplyvňujú rôzne faktory a je individuálny. Cieľom liečby je potláčať príznaky ochorenia a znížiť riziko mozgovej príhody. Farmakologická liečba využíva 2 typy liekov s rôznym mechanizmom účinku:

  • antiarytmiká – pôsobia na špecifické kanály v bunkách srdca s cieľom obnoviť normálny rytmus srdca,
  • betablokátory – slúžia na spomalenie srdcového rytmu a sú vhodné najmä u pacientov, ktorí majú lepšiu fyzickú výkonnosť.

Farmakoterapia predstavuje liečbu prvej voľby u všetkých pacientov s fibriláciou predsiení. U niektorých pacientov sú však epizódy predsieňových fibrilácií závažné a časté a pokiaľ farmakologická liečba neúčinkuje alebo spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky, treba zvážiť iné možnosti liečby, medzi ktoré patrí:

Kardioverzia

Je to spôsob liečby fibrilácie, pri ktorom sa cez špeciálne gélové podložky upevnené na hrudníku pôsobí na srdce elektrickým výbojom. Pomocou šoku srdce opäť „naskočí“ na svoj normálny rytmus. Je to veľmi účinná liečba, najmä ak ide o začínajúce ochorenie.

Ablácia

Je to chirurgický zákrok, pri ktorom sa poškodia alebo zničia drobné oblasti v srdcovej predsieni, v ktorých môžu vznikať abnormálne elektrické signály. Tým sa podarí dosiahnuť normálny rytmus. Zákrok sa vykonáva pomocou ohybných katétrov, ktoré sa zavedú do ciev a pod kontrolou röntgenu až do dutín srdca. Tkanivo sa potom zničí buď teplom (rádiofrekvenčná energia) alebo naopak chladom (kryoenergia).

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť