Výzva prezidenta Únie pre zdravšie srdce

5. mája 2024

Vážení členovia Únie pre zdravšie srdce, milí spolupacienti,

 

dovoľte mi osloviť Vás pri príležitosti 10. výročia založenia nášho občianskeho združenia. Za desať rokov sa toho udialo veľa a preto by som chcel trochu bilancovať. Pri našom zakladaní sme si spolu s našim lekárskym odborným tímom stanovili dva hlavné ciele. Jednak šíriť osvetu t.j. sprostredkovávať užitočné informácie pacientom, ktorí už problémy s kardiovaskulárnymi chorobami majú, ale aj zdravým ľuďom, aby vedeli ako problémom predchádzať. Druhým cieľom bolo vplývať na zodpovedných politikov tak, aby sa prístupnosť a kvalita zdravotníckej starostlivosti pre kardiovaskulárnych pacientov zlepšovala.

Myslím si, že prvý cieľ sa nám naplniť podarilo. Každoročne sme usporiadali najmenej dve odborné tlačové konferencie k rôznym témam, ktoré majú vplyv na kardiovaskulárne zdravie. Usporiadali sme rôzne Behy zdravia a aktivity k Svetovým dňom hypertenzie v máji a k Svetovému dňu srdca v septembri. Náš Most (Mesiac o srdcových témach) bol  a je stále veľmi populárny. Všetky naše aktivity sme prezentovali prostredníctvom tlačených médií, televízie i rozhlasu. Organizovali sme prednášky v školách, merania tlaku v lekárňach, školách, vo vlakoch a aj v parlamente.

Na našej webovej stránke www.presrdce.eu  sú užitočné a stále aktualizované informácie pre pacientov o mnohých diagnózach. Využívame Facebook a YouTube, kde umiestňujeme aktuálne informácie a videá s odborníkmi na kardiovaskulárne zdravie. Toľko aspoň v stručnosti .

Náš druhý cieľ, napriek snahe, sa nám nepodarilo splniť. Oslovovali sme politikov, boli sme so svojimi názormi a požiadavkami viackrát v parlamentnom výbore pre zdravotníctvo. Výsledky nášho snaženia však boli iba marginálne. Preto sme aj vstúpili do Asociácie pre ochranu práv pacientov, aby jednotný  pacientsky hlas bolo lepšie počuť a mal väčšiu váhu.

Na tomto mieste sa chcem poďakovať všetkým tým, ktorí nás podporovali a podporujú. Sú to špičkový kardiovaskulárni odborníci, ktorí pri nás stoja od začiatku, sú to spoločnosti, ktoré nezištne pomáhajú realizovať naše aktivity, je to agentúra Accelerate, s ktorou spolupracujeme, a ste to Vy naši členovia, pre ktorých  Únia pre zdravšie srdce existuje. Je Vás už takmer 2000.

V utorok 30. apríla sme si v priestoroch Národného ústavu srdcocievnych chorôb  pripomenuli odbornou tlačovou konferenciou a malou slávnosťou našich 10 rokov. Doc. Goncalvesová, doc. Maďarič , Ing.Mongi Msolly, a prof. Hatala prezentovali novinárom Pálčivé výzvy pre Slovensko z oblasti kardiovaskulárnych chorôb. Na záver sme pred hlavnou budovou NÚSCH odhalili lavičku ako dar Únie pre lekárov i pacientov ústavu. Štýlovú lavičku z nehrdzavejúcej ocele vyrobil bez nároku na odmenu člen našej správnej rady a aktívny pacient pán Ing. Jozef Blecha,  Srdečne mu zato v mene jej budúcich užívateľov ďakujem.

Každý míľnik je nielen časom bilancovania, ale aj plánov do budúcnosti. Som presvedčený, že pacientske združenia majú nielen dnes, ale budú mať veľký význam hlavne  v blízkej budúcnosti. Nakoniec celé zdravotníctvo je tu pre pacientov, a preto je dôležité aby pacienti hovorili o problémoch a stave zdravotníctva otvorene nielen na verejnosti, ale aj v konštruktívnom dialógu so zodpovednými politikmi, ktorí podmienky v zdravotníctve nastavujú. To bude v najbližších rokoch našou významnou náplňou práce. Samozrejme nezabudneme ani na už osvedčené osvetové a edukačné aktivity. Vieme, že aj v našej práci je čo zlepšovať a preto Vás všetkých k nej prizývam.

Na začiatok by som Vás rád vyzval, aby ste nám do nášho mailu napísali svoje pacientske príbehy, aby sa aj ostatní z nich mohli poučiť. Zverejníme ich na našom webe. Samozrejme anonymne, pokiaľ si to budete priať. A radi uvítame Vaše námety na ďalšiu činnosť.

Vážení členovia, milí spolupacienti, prajem vám hlavne veľa zdravia, optimistické a úspešné prekonávanie všetkých problémov so zdravým, či s inými okolnosťami, a teším sa na Vaše reakcie na našom maili: info@presrdce.eu.

S pozdravom a úctou

Peter Kollárik                                                                                                          

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť