Horúčavy môžu byť pre srdce nebezpečné

10. júla 2024

Tu je päť spôsobov, ako ho udržať v extrémnom teple v bezpečí

 Keďže sú horúčavy počas leta čoraz častejšie a teploty, ktorým musíme čeliť, sa šplhajú čoraz vyššie, odborníci vyzývajú ľudí, aby podnikli kroky na ochranu svojich sŕdc. Opatrenia sú obzvlášť dôležité pre starších dospelých a osoby s vysokým krvným tlakom, obezitou, kardiovaskulárnymi ochoreniami či po prekonaní porážky.

Telo sa v horúcom počasí pokúša ochladiť tým, že krv z orgánov posiela pod kožu, čo spôsobuje, že srdce musí pumpovať viac krvi a vystavuje sa tak omnoho väčšej záťaži. Ak ste teda kardiak, starší ako 50 rokov alebo máte nadváhu, odborníci odporúčajú, aby ste si v horúčavách dávali obzvlášť pozor a chránili tak vaše srdce.

I keď najnáchylnejší na problémy spôsobené teplom sú malé deti a starší ľudia, extrémne teploty môžu spôsobiť zdravotné problémy komukoľvek a tak sú preventívne opatrenia v horúčavách dôležité pre všetkých.

Kľúčové je zostať hydratovaný, upozorňujú odborníci s tým, že je ľahké sa dehydrovať, i keď si myslíte, že nie ste smädní. V horúcom počasí by ste mali piť vodu pred, počas a po pobyte vonku a nečakať kým pocítite smäd. To, či prijímate dostatok tekutín, pritom najlepšie zistíte sledovaním výdaja moču a tiež jeho farby. Uistite sa, že je jeho farba bledá, nie tmavá / koncentrovaná.

Dehydratácia spôsobuje, že srdce musí ťažšie pracovať, čo ho vystavuje riziku. Hydratácia, na druhej strane, pomáha srdcu jednoduchšie pumpovať krv do svalov a svalom následne efektívnejšie pracovať.


V horúcom počasí by mali všetci podniknúť týchto päť preventívnych opatrení:

Sledujte čas - ak nemusíte, nechoďte von okolo poludnia a krátko po ňom, približne do tretej zvykne byť slnko najsilnejšie, čo vás vystavuje vyššiemu riziku chorôb z prehriatia

Vhodne sa oblečte - noste ľahké a svetlé oblečenie z priedušných materiálov ako je bavlna alebo novšie druhy, ktoré odpudzujú pot. Nezabudnite na pokrývku hlavy a slnečné okuliare. A, skôr ako sa začnete obliekať, natrite sa vode odolným opaľovacím krémom, s ochranným faktorom najmenej SPF 15 a každé dve hodiny ho znovu naneste.

Pite - udržujte sa hydratovaní zopár pohármi vody pred, počas a po návrate z vonka alebo cvičenia. Vyhýbajte sa kofeínovým a alkoholickým nápojom.

Robte si pravidelné prestávky - nájdite si tieň alebo chladnejšie miesto, na pár minút si tam oddýchnite, napite sa a pokračujte.

Dodržiavajte odporúčania lekárov - pokračujte v užívaní všetkých predpísaných liekov podľa pokynov.

 Zároveň je však dôležité poznať náznaky a symptómy toho, keď možno na vás až príliš teplo.

 Symptómy vyčerpania z tepla:

 • - bolesti hlavy
 • - silné potenie
 • - studená, vlhká pokožka, zimnica
 • - závraty a mdloby
 • - slabý a rýchly pulz
 • - svalové kŕče
 • - rýchle a plytké dýchanie
 • - nevoľnosť, zvracanie alebo oboje

 Ak máte tieto symptómy, choďte na chladnejšie miesto a okamžite sa schlaďte studenou vodou a rehydratujte sa. V prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Príznaky úžehu:

 • - teplá a suchá pokožka bez potenia
 • - silný a rýchly pulz
 • - zmätenosť a/alebo bezvedomie
 • - vysoká horúčka
 • - pulzujúce bolesti hlavy
 • - nevoľnosť, zvracanie alebo oboje

 Ak máte tieto symptómy, vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Zdroj:
https://newsroom.heart.org/news/5-ways-to-keep-your-heart-safe-in-extreme-heat

 

 

 

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť