Mám kardiologické ochorenia, čo to pre mňa znamená? Kam sa obrátiť v prípade otázok?

11. mája 2020

Platí, že vyšší vek a prítomnosť napríklad srdcových ochorení sú vážnymi rizikovými faktormi v súvislosti s COVID-19. Napriek tomu je dôležité zdôrazniť, že väčšia časť pacientov, dokonca aj tých so srdcovými ochoreniami, mala mierny priebeh infekcie a z ochorenia sa zotavili.

Dodnes neexistuje žiaden dôkaz, že vírus spôsobujúci COVID-19 priamo infikuje srdce. Vírus napáda dýchací systém, čo znamená, že infikovaním pľúc klesá hladina kyslíka v krvi. Zápalové účinky samotného vírusu spôsobujú zase pokles krvného tlaku. V takom prípade musí srdce byť rýchlejšie, aby dodalo kyslík všetkým orgánom.

Vedci v súčasnosti skúmajú prepojenie chronických ochorení a vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19. U ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami však existuje väčšia pravdepodobnosť nákazy či horší priebeh ochorenia, keďže títo pacienti sú náchylnejší na akékoľvek iné respiračné ochorenia, napríklad chrípku.

Tak ako pre celú spoločnosť, aj pre pacientov s chronickými ochoreniami platia hygienické odporúčania, na dodržiavanie ktorých by mali dbať, keďže ide o jediný účinný spôsob ako znížiť riziko infekcie. Dôležité je umývanie rúk, nosenia rúška prípadne rukavíc, dodržiavanie bezpečnostnej vzdialenosti či dezinfikovanie povrchov.

Koronavírus je pre pacientov s chronickými ochoreniami rizikom, avšak nie je dôvodom na zmenu liečby či dokonca ukončenie liečby. Počas pandémie sa totiž objavili aj články, ktoré spájajú lieky bežne používané na liečbu hypertenzie s možnými rizikami v súvislosti s COVID-19. Je potrebné zdôrazniť, že ide len o teóriu, ktorá musí byť doložená dôkazmi. Uznávané odborné spoločnosti ako Európska kardiologická spoločnosť, ale napríklad aj Slovenská kardiologická spoločnosť odporúčajú pokračovať v užívaní týchto liekov, najmä v prípade pacientov s hypertenziou a cukrovkou.

Ak majú pacienti akékoľvek pochybnosti, nie je vhodné hľadať odpovede len v internetových článkoch, najmä ak nie je jasný zdroj informácie. Pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami by mali kontaktovať buď svojho lekára alebo sa členovia Únie pre zdravšie srdce môžu s otázkami obrátiť aj na online a telefonickú poradňu, kde vo vymedzenom čase komunikuje s pacientmi a na otázky odpovedá priamo lekár.

Galéria

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť