Vysoký tlak dokážete mať pod kontrolu. V lete pomôžu tieto zásady

25. augusta 2020

Náhle výkyvy teplôt, extrémne horúčavy, nedostatok tieňa, tropické noci, nevhodne klimatizované miestnosti a vyhriate autá sú každoročnými výzvami pre kardiakov. Jedným so spôsobov, ako predísť komplikáciám v lete, je zamyslieť sa nad vlastnou životosprávou.

Hypertonici, najmä tí nad 65 rokov a ľudia s ďalšími pridruženými ochoreniami, by si mali vedieť  osvojiť  niekoľko základných zásad, ak chcú leto prežiť bez ťažkostí.

Čistá voda v pohári

Pitný režim je základ, preto naň nesmie zabúdať. Samozrejme s vhodným nápojom, pretože u dospelého človeka by objem tekutín nemal klesnúť pod 3 litre. Pri nedostatočnom pitnom režime sa zahusťuje krv a tým napríklad rastie aj riziko vzniku zrazenín.

Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pitného režimu pre seniorov. Ich organizmus obsahuje menej tekutín, činnosť orgánov je pomalšia a problémom sa stáva aj vylučovanie tekutiny spoločne s odpadovými látkami. Dennú dávku, približne 1,5 až 2 litre tekutín, by teda mali vypiť postupne počas celého dňa.

Voda je nápoj číslo jedna, či už čistá alebo ochutená citrónom, mätou či limetkou. Siahnuť môžete i po minerálke, ale radšej si nevyberajte tie sýtené a mrazivo vychladené. Dobrým tipom na uhasenie smädu sú rôzne nesladené bylinné čaje.

Naopak stopku počas horúcich dní by mali mať káva, alkohol, pivo, sladené sýtené a chladené nápoje. Tomu bežný človek uverí len ťažko, ale keď už má na to chuť, tak treba pamätať na mieru.

Platí zásada, že piť by sa malo pravidelne a v menších dávkach. Nie nárazovo, keď už nastane pocit smädu, pretože v tom okamihu nám organizmus dáva jasne najavo, že reaguje na teplotnú záťaž.

Kardiaci by si zbytočné problémy narobili napríklad vtedy, keď by to s pitným režimom riadne prehnali. Ak napríklad vypijete viac ako šesť litrov vody, rátajte s prevodnením, srdce nebude stačiť prečerpať dostatok vody a môže prísť k jeho zlyhaniu.

Zelenina, ovocie, málo soli a zabudnite na korenie

V týchto horúcich dňoch vymeňte ťažké sýte jedla za ich zeleninové verzie, prejedanie si predsa môžete nechať až na zimné sviatky. Treba prijímať ľahko stráviteľnú a pestrú potravu s dostatkom výživných látok s nižšou energetickou hodnotou. Skrátka voľte zeleninu a ovocie, výberom z rodinnej záhrady predsa nič nepokazíte.

Okrem zmeny v jedálničku je nutné obmedziť solenie jedál a používanie niektorých korenín. Asi málokto vie, že tie ešte zhoršujú situáciu a skomplikujú činnosť srdca. Nevyhýbajte sa len priamemu soleniu, ale aj potravinám, ktoré majú jej vysoký obsah. Teda napríklad údeninám, chipsom, syrom, omáčkam z koncentrátu, šunkám, slaninám, bujónom, krevetám, artičokom, olivám, salámam, suchým a praženým orechom a slané tyčinky.

Máte nadváhu, v lete ľahšie schudnete

Pokiaľ máte nadváhu, neexistuje účinnejší spôsob, ako znížiť krvný tlak. Nezabúdajte na pohyb, ktorý zlepší fyzickú aj psychickú kondíciu. Pravidelné cvičenie a relaxačné techniky sú jednými z možností, ako znížiť riziká cievnych a srdcových ochorení.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod, vrátane bezplatnej telefonickej a online poradne s odborným lekárom.

Registrácia
Zatvoriť